Prezes PiS: zbrodnia taka, jak ta popełniona na Polakach nie może być pomijana. 11 lipca mijają 73 lata od tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Zbrodnia Wołyńska to czystka etniczna, której dokonali nacjonaliści ukraińscy z UPA oraz frakcji Stepana Bandery (OUN-B). Działania UPA w latach 1943-1944 Instytut Pamięci Narodowej określił mianem ludobójstwa.

– Zbrodnia wołyńska była ludobójstwem – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w 73. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Jak zaznaczył, nie można dopuścić do tego, by tego rodzaju zbrodnia była relatywizowana i nazywana inaczej niż ludobójstwem.

Prezes PiS złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu. Obecni byli też m.in.: premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

– 11 lipca 1943 roku rozpoczęła się zaplanowana przez część dowództwa OUN-UPA ludobójcza operacja przeciwko mieszkańcom Polski, mieszkańcom Wołynia – powiedział Kaczyński. Jak zaznaczył, operacja ta była prowadzona w sposób „nieprawdopodobnie okrutny”. – Zbrodnie, które tam popełniono, są wręcz bez precedensu, jeżeli chodzi o poziom okrucieństwa. Doszło do rzeczy naprawę strasznych – podkreślił lider PiS.

Jak przypomniał, Senat RP podjął w tej sprawie uchwałę, „a na najbliższym posiedzeniu taką uchwalę podejmie także Sejm”.

– W żadnym wypadku i nigdy nie możemy o tym zapominać. Nigdy nie może być tak, by tego rodzaju zbrodnia popełniona na Polakach, ale każda zbrodnia tego rodzaju, była pomijana, była relatywizowana, była określona jako coś mniej istotnego niż to, co wyraża słowo ludobójstwo. To było ludobójstwo – podkreślił Kaczyński.

Więcej na: http://wiadomosci.wp.pl/kat,8771,title,Jaroslaw-Kaczynski-w-73-rocznice-rzezi-na-Wolyniu-zaplanowane-ludobojstwo,wid,18417208,wiadomosc.html

Fot. http://fakty.interia.pl/news-kaczynski-zbrodnia-wolynska-to-bylo-ludobojstwo,nId,2234446

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.