We wtorek, 30 sierpnia 2016 roku, jury konkursowe powołane przez Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wyłoniło 5 projektów,

które otrzymały rekomendacje do udzielania wkładu koprodukcyjnego na łączną kwotę 80 000 zł brutto. 

Projekty, które otrzymały dofinansowanie:

1. BM Production s.c. Maciej Dźwigaj, Katarzyna Kotula, pt. „Świat według Łukasza” – 18 000,00 zł brutto

2. A.W. Drukarnia 3D sp z o. o., pt. „A kapela gra do końca…” – 12 000,00 zł brutto

3. Film House Paweł Wilkołek, pt. „Człowiek historia” – 18 000,00 zł brutto

4. Fundacja Rzeszowska, pt. „Rzeszowskie janusze” – 14 000,00 zł brutto

5. Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie, pt. „Draża – Czetnik, Legenda Kresów” – 18 000,00 zł brutto

Jak poinformowała nas Marta Żurek, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, na konkurs wpłynęło 21 wniosków. Jeden został wycofany przez wnioskodawcę na etapie oceny formalnej. Dwadzieścia zostało przekazanych do oceny merytorycznej. Osiem wniosków zyskało pozytywne rekomendacje członków jury. Głosowanie wyłoniło 5 projektów, które otrzymają dofinansowanie w postaci wkładów koprodukcyjnych. 

Wszystkie wyłonione projekty opowiadają historie ludzi, których życie związało się z Podkarpaciem. „Świat według Łukasza” przedstawia postać botanika i ekologa Łukasza Łuczaja.Ciekawie rysuje się również scenariusz „Draży…”, filmowej opowieści o życiu i wojennych losach Dragana Sotirovića, Serba walczącego w polskich oddziałach partyzanckich. Dziennikarz Jerzy Dynia jest bohaterem filmu „A kapela gra do końca…”, poruszającego ważny temat zachowania ludowego dorobku Podkarpacia. Kolejny projekt jest próbą przedstawienia życia i twórczości słynnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza. Stawkę uzupełnia bardzo osobista historia człowieka („Człowiek historia”), którego pasja do dokumentowania przedmiotów kultury materialnej przysporzyła mu sławę w lokalnej społeczności.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.