We Lwowie, w dniach 10-12 września, pod patronatem honorowym arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Święci opiekunowie Polski i Ukrainy z Ziemi Lwowskiej”. Wzięli w niej udział naukowcy, duchowni i świecy Kościoła katolickiego dwóch obrządków, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Konferencja odbyła się w ramach obchodów 25. rocznicy odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie.

swieci2 G

Konferencję zorganizowali: Centrum Ucrainicum KUL, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie, Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego, Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej obrz. Łacińskiego.

Podczas obrad w Kurii metropolitalnej przedstawione zostały postacie świętych i błogosławionych, wywodzących się z różnych tradycji zarówno Kościoła Wschodniego, jak też Kościoła rzymskokatolickiego. Oczywiście tych ostatnich postaci „było więcej z racji na to, że środowiska związane z Kościołem rzymskokatolickim organizowały to spotkanie” – powiedział jeden z organizatorów konferencji prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przywoływane były postacie zarówno świętych związanych z hierarchią kościelną, jak św. Józef Bilczewski czy bł. Jakub Strzemię, który w tych dniach odbierał szczególną cześć we Lwowie, jak też zwykli kapłani, również z Kościoła prawosławnego.

O. Jurij Szmydt z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego wyjaśnił, że zawsze był słuchaczem dorocznych konferencji naukowych w lwowskiej kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego, a w tym roku organizatorzy zaproponowali mu przygotować referat o św. Hiobie Poczajowskim, luminarzu prawosławia na ziemiach Rusi zachodniej.

– Zawsze przypominamy jak ważną rolę święci odegrali w budowaniu nie tylko wiary tego ludu, ale także ogromnej kultury, która oddycha dwoma płucami: wschodnim i zachodnim – dodał Jacek Grajewski, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie, które było współorganizatorem konferencji.

Biskup i_Profesor

Wielkie zainteresowanie i dyskusję wywołała prezentacja wydanego w Lublinie w języku ukraińskim pamiętnika „Dwa Królestwa” bł. Grzegorza Chomyszyna (1867-1945), męczennika, greckokatolickiego biskupa stanisławowskiego, którego w czerwcu 2001 r. beatyfikował we Lwowie św. papież Jan Paweł II. Zdziwienie uczestników konferencji wywołało niegrzeczne zachowanie niektórych gości – osób świeckich z Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, którzy potraktowali Kurię metropolitalną obrządku łacińskiego jako dom polski, a z ust znanego poety ukraińskiego zerwało się nawet słowo „Hańba”! Natomiast o treści książki nie powiedzieli absolutnie nic konkretnego. Również greckokatolickie władze kościelne zakazały uczestniczyć w prezentacji książki o. Igorowi Pełechatemu, który uporządkował ją oraz napisał słowo wstępne – wyjaśnił prof. Osadczy.

 A przecież na wydany pamiętnik biskupa Chomyszyna trzeba patrzyć przede wszystkim jako na źródło wiedzy – stwierdził pod koniec dyskusji prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Jeżeli bierzemy pod uwagę relacje polsko-ukraińskie, polsko-rusińskie, to nic bardziej nie łączy niż ludzie święci, którzy działali w duchu wiary, ale zarazem w relacji z ludźmi, ażeby pomoc w ich ciężkim losie – zaznaczył prof. Ryba dla Kuriera Galicyjskiego. – To są takie postacie jak św. Jan z Dukli, jak bł. Grzegorz Chomyszyn i wielu, wielu innych, do których warto się odnosić. Warto sięgać do tego przesłania i przez to szukać najgłębszych jak się da nici wspólnoty kulturowej i duchowej. I wydaje się, że ta konferencja bardzo się temu przysłużyła – podkreślił.

 Myślę, że ta konferencja przybliży dialog, jeżeli odrzucimy ideologie. Jeżeli odrzucimy skrajny nacjonalizm, jeżeli przestaniemy wykorzystywać wiarę w sposób instrumentalny do polityki. Tego nigdy robić nie wolno – zaznaczył Jacek Grajewski.

swieci1 G

W obradach uczestniczyli biskup-senior Marian Buczek, biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło, wikariusz generalny archidiecezji lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek.

Uczestnicy konferencji wzięli też udział w procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa, byli na mszy św. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem byłego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz odbyli pielgrzymkę szlakiem świątyń i sanktuariów archidiecezji lwowskiej.

Źródło: http://kuriergalicyjski.com/spolechenstwo/religia-kg/5213-konferencja-naukowa-o-swietych-opiekunach-polski-i-ukrainy-z-ziemi-lwowskiej

Fot. Konstanty Czawaga, Adam Kulczycki

***

Święci opiekunowie Polski i Ukrainy z Ziemi Lwowskiej

Międzynarodowa Konferencja Naukowa.

10-12 września 2016 r.

Patronat honorowy

JE ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego

 

 

10 września – udział w procesji w relikwiami bł. Jakuba Strzemię i Mszy św. w katedrze lwowskiej. Mszy św. będzie przewodniczył były Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej ks. kardynał Tarcisio Bertone.

11 września – pielgrzymka szlakiem świątyń i sanktuarium archidiecezji lwowskiej

12 września – konferencja naukowa.

Lwowska Kuria Metropolitalna

9.00 otwarcie konferencji

9.30 Prezentacja książki „Dwa Królestwa” bł. bp. Grzegorza Chomyszyna wydanej przez Centrum Ucrainicum KUL

10.00  Obrady naukowe

Ks. bp Marian Buczek (Lwów-Charków), Święci i Błogosławieni Ziemi Lwowskiej

Dr hab. prof. nadzw. Włodzimierz Osadczy (Lublin-Lwów), Ziemia Lwowska w orbicie duchowości chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu

Dr hab. prof. nadzw. Mieczysław Ryba (Lublin-Toruń), Patron narodu św. Jan z Dukli. Żywot i kult

Ks. Jerzy Szmydt (Lwów), Św. Hiob Poczajowski luminarz prawosławia na Ziemiach Zachodniej Rusi

Dr Olga Osadczy (Lwów-Chełm), Św. Jan Beyzym – jezuicki misjonarz z Chyrowa

Ks. dr Jacek Uliasz (Lwów), Św. Józef Bilczewski, arcybiskup Lwowa

Ks. Ihor Pełechatyj (Iwano-Frankiwsk), Bł. Grzegorz Chomyszyn, biskup stanisławowski zapomniany rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego

Marcin Sułek (Lublin), Św. Zygmunt Gorazdowski wiarygodny świadek Bożego miłosierdzia

Andrzej Dyczewski (Lublin), Św. Maksymilian Kolbe Rycerz bez granic

Dr Adam Kulczycki (Rzeszów), O. biskup Władysław Rafał Kiernicki – świadek wiary i wierny naśladowca św. Jana Vianneya

Ks. dr hab. prof. nadzw. Waldemar Żurek (Lublin), Włoski Święty Polaków i Ukraińców. Kult św. Jan Bosko w pracy pastoralnej salezjanów na Ziemi Lwowskiej

 

 

Organizatorzy:

Centrum Ucrainicum KUL

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego

Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego

Ośrodek Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej obrz. Łacińskiego

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.