Już po raz 15. Kędzierzyn-Koźle jest gospodarzem Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej. Do miasta zjechali przedstawiciele różnych środowisk oraz organizacji, które pielęgnują pamięć o ziemiach utraconych przez Polskę po II Wojnie Światowej.
O godzinie 10 odprawiono uroczystą mszę świętą, następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali z kościoła św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach, która znajduje się na budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich. Tam okolicznościowe przemówienia wygłosili prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu Witold Listowski, senator Grzegorz Peczkis, starosta Małgorzata Tudaj, prezydent Sabina Nowosielska oraz radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Sałacki.
Tradycyjnie uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod tablicą oraz oddaniem salwy honorowej przez żołnierzy asysty wojskowej. O godzinie 14.30 w kozielskim domu kultury rozpoczęła się konferencja historyczna.
Jak poinformowali „GP” organizatorzy, prezydent RP Andrzej Duda, który w 2015 r. ogromnie zabiegał o głosy Kresowian i ich potomków, po raz kolejny uchylił się od upamiętnienia ofiar OUN-UPA i SS Galizien. Jak pisze ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski: „Na dodatek zaproszenie na uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu odesłał do – uwaga! – dyrektora Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenckiej, a przecież uczestnicy 15. Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu to ani Polonia, ani Polacy za Granicą, ale obywatele i mieszkańcy III RP! Inna sprawa, że ów dyrektor też odmówił. Czy będzie w ogóle wieniec i list, bo przecież obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu są włączone w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. No cóż, geszefty z oligarchami i banderowcami z Ukrainy wciąż są ważniejsze od prawdy i pamięci. Niech więc Pan Prezydent się nie zdziwi, gdy zlekceważeni po raz kolejny Kresowianie i ich potomkowie będą bojkotować imprezy prezydenckie, w tym też listopadowe referendum”.
Więcej na:
http://kk24.pl/inauguracja-xv-wojewodzkich-dni-kultury-kresowej-w-kedzierzynie-kozlu-fotoreportaz/
Fot: http://kk24.pl/inauguracja-xv-wojewodzkich-dni-kultury-kresowej-w-kedzierzynie-kozlu-fotoreportaz/
Komentarz eksperta:
Adam Kulczycki, wiceprezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie:
Co dzieję się z Tobą Polsko? Sprawy kresowe i wołyńskie to część historii Polski, od której nie można „odwracać się plecami”. W tym roku obchodzimy przecież 100-lecie Niepodległości Polski, a sprawy kresowe i wołyńskie to, jak już zaznaczyłem, część historii Polski. Szanujmy się zatem wzajemnie, aby budować jedną i silną Polskę! Pytam się najwyższych władz RP: Kto rządzi w Polsce? Jeżeli Pan Prezydent RP Andrzej Duda wycofuje się i nie obejmuje Honorowego Patronatu nad 15-tymi Wojewódzkimi Dniami Kultury Kresowej w Kędzierzyniu-Koźlu to świadczy tylko o jednym, że wprost „pluje w twarz <<Środowisku Kresowemu>>”…a tego nie można tolerować i akceptować… <<Środowisko Kresowe>> czuje się oszukane po raz kolejny przez najwyższe władze RP. Dziś trzeba jasno się określić, albo Polska albo Ukraina! Czyim Prezydentem jest Pan dr Andrzej Duda? Polskim czy ukraińskim? Wydaje mi się, że do bycia polskim prezydentem jeszcze mu sporo brakuje…A może to amerykańska polityka nakazuje mu milczenie…? Szkoda, że Polska nie ma szczęścia do Prezydentów…nie tylko do Prezydentów…
Za dwa tygodnie (22-23 czerwca br.) w Lublinie odbędzie się I Kongres Środowisk Kresowych RP. Tożsamość-Pamięć-Przyszłość oraz Konferencja naukowa: „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę”.
Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Telefon kontaktowy: 00-48-0-576-160-346; mail: instytutpamieciidziedzictwa@gmail.com
Roboczy program:
Kongres Środowisk Kresowych RP. Tożsamość-Pamięć-Przyszłość
Konferencja naukowa: „Wołyń’43: Walka o Pamięć – Walka o Polskę”.
Lublin 22-23 czerwca
Kongres jest odpowiedzią na głos środowisk kresowych, a także rozsianej po całym świecie Polonii. Organizatorzy wierzą, że przyczyni się on do integracji kresowian, a wypracowane w jego trakcie stanowiska zainspirują władze RP i nie pozostaną bez wpływu na polską politykę wschodnią.
W dwudniowym spotkaniu weźmie udział reprezentacja kilkudziesięciu instytucji reprezentujących środowiska kresowe i polonijne, a także przedstawiciele władz, parlamentarzyści samorządowcy i naukowcy.
Wśród wielu tematów poruszanych podczas kongresu wymienić można m.in. panele dyskusyjne z udziałem m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o. Tadeusza Rydzyka i mediów służących utrwaleniu prawdy o Kresach, grona parlamentarzystów zaangażowanych w utrwalanie pamięci martyrologium Kresów i zasłużonych dla spraw kresowych. Nie zabraknie wykładów i dyskusji na temat roli środowisk kresowych w kreowaniu polityki wschodniej RP, a także walki o tożsamość i pamięć o prawdziwej historii byłych ziem Rzeczpospolitej.
Specjalnie powołana Rada Pamięci Kresowej przyzna też tytuły Przyjaciela Kresów przyznany instytucjom i osobom szczególnie zaangażowanym w działalność na rzecz środowisk kresowych.
W ramach kongresu i konferencji planowane:
1. koncert rekwiem w Filharmonii Lubelskiej;
2. promocje książek dotyczących problematyki ludobójstwa na Kresach;
3. otwarcie wystawy poświęconej bł. bp. Grzegorzowi Chomyszynowi, sprawiedliwemu Ukraińcowi, który potępił zbrodniczy nacjonalizm banderowski.
Organizator
Stowarzyszenie „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego”
oraz
Lubelski Urząd Wojewódzki
Centrum UCRAINICUM KUL
Oddział Lubelski Instytutu Pamięci Narodowej
Stowarzyszenie Wschodnioeuropejski Instytut Nowoczesnej Edukacji
Patronat
Eminencja Ksiądz Kardynał Marian Jaworski
Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (potwierdzono objęcie patronatu)
Prezes Rady Ministrów (wysłano prośbę o patronat)
Marszałek Senatu RP (wysłano prośbę o patronat)
Wojewoda Lubelski (potwierdzono objęcie patronatu)
Patronat Medialny
Telewizja TRWAM, Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, TVP Lublin, TVP Polonia, TVP Historia i inni.
Program (ramowy)
I dzień
Konferencja naukowa (Sala Błękitna UW)
Ks. Bp Marian Buczek (Charków-Zaporoże-Lwów), Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie wobec pojednania polsko-ukraińskiego w miłości i prawdzie.
Ks. dr hab., prof. UAM Bernard Kołodziej TCHR (Poznań)- Księża Chrystusowcy na Kresach
Prof. dr hab. Ryszard Szczygieł (Lublin), Kształtowanie się przestrzeni kresowej w ciągu dziejów polskich.
Prof. dr hab. Marian Malikowski (Rzeszów), Rola pamięci historycznej o zagładzie Polaków na Wschodzie
Stanisław Srokowski (Wrocław), Kresy jako wartość moralna.
Dr hab. prof. Włodzimierz Osadczy (Lublin), Społeczne i historyczno-kulturowe uwarunkowanie Rzezi Wołyńskiej.
Marcin Skalski (Warszawa), Zbrodnie na Polakach w czasie wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919 r. jako preludium Rzezi Wołyńskiej.
Ks. prof. dr hab. Józef Marecki (Kraków), Geneza ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów na ziemiach południowo-wschodnich Polski w latach II wojny światowej.
O. Tadeusz Rydzyk (Toruń), Świadectwa sprawiedliwych drogą do prawdy i pojednania.
Dr hab. prof. Bogusław Paź (Wrocław), Współczesne oblicza kłamstwa wołyńskiego.
Dr hab. Andrzej Zapałowski (Przemyśl), Mit UPA na Podkarpaciu. Geneza ukraińskich formacji nacjonalistycznych i ich udział w ludobójstwie.
Dr Leon Popek (Lublin), Doły śmierci na ziemiach kresowych. Losy szczątków ofiar ludobójstwa.
Prof. dr hab. Czesław Partacz (Koszalin), Ukraińskie organizacje w Polsce wobec ideologii nacjonalistycznej.
Bogdan Gambal (Gorlice), Łemkowska mniejszość etniczna wobec propagandy nacjonalizmu ukraińskiego.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Kraków), Ukraiński Kościół Greckokatolicki jako partner do dialogu o pojednaniu.
Dr Anna Łucka (Paryż), Ks. Władysław Kardynał Rubin i Stanisław Łucki- kresowiacy i przyjaciele od Lwowa poprzez Paryż i Rzym
Dr Adam Kulczycki (Strasburg, Rzeszów), Herezja nacjonalizmu przeszkodą do porozumienia Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.
Dr Renata Pomarańska (Rzeszów), Literatura piękna „nośnikiem pamięci” o martyrologii Kresów.
II dzień
Obrady Kongresu (Sala Błękitna UW)
Msza św.
Przemarsz Uczestników Kongresu i zapalenie zniczy pamięci
Rozpoczęcie obrad
Panel: Polityka Rzeczypospolitej Polskiej wobec pamięci kresów
Uczestnicy: prof. Przemysław Czarnek, poseł Tomasz Rzymkowski, prof. Włodzimierz Osadczy
Panel: Martyrologium kresów – ofiary „lepsze” i „gorsze”
Uczestnicy: dr Leon Popek, ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, prof. Czesław Partacz
Panel: Kresy jako czynnik odrodzenia polskiej pamięci historycznej
Uczestnicy: Stanisław Srokowski, Witold Listowski, prof. Bogusław Paź
Panel: Współczesna edukacja (szkoła )wobec pamięci kresów
Uczestnicy: Ewa Gułkowska, Jerzy Rosiak, Maciej Kułak, dr Ryszard Gajewski
Panel: Prawda i Pamięć
Uczestnicy: bp Marian Buczek, o. Tadeusz Rydzyk, dr Adam Kulczycki
Leave a Reply