Premier Włoch Giuseppe Conte

 

Giuseppe Conte, premier Włoch, zaapelował w sobotę do Unii Europejskiej, by ta „nie popełniła tragicznych błędów” w sytuacji pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że Unii grozi utrata sensu istnienia w oczach obywateli. 

Jak informuje Państwowa Agencja Prasowa (PAP), szef włoskiego rządu oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Il Sole-24 Ore”, że „inercja doprowadziłaby do pozostawienia naszym dzieciom olbrzymich kosztów zdewastowanej gospodarki”. Odniósł się w ten sposób do braku działań UE w obliczu obecnej sytuacji kryzysowej. Zaznaczył także, że Unia może „stracić sens istnienia”.

Conte poinformował także, że jego rząd planuje wyasygnować kwotę 50 miliardów euro na walkę z epidemią i jej skutkami. Dodał, że do tej pory przeznaczona została na ten cel połowa środków.

– Uruchomimy wsparcie finansowe bez precedensu dla naszej gospodarki – podkreślił.

Zdaniem włoskiego premiera UE powinna opracować specjalny plan odbudowy stojący na poziomie działań Chin i USA. W jego opinii koniecznym będzie utworzenie narzędzia, które pozwoli odbudować w UE tkankę ekonomiczno-społeczną.

Conte odniósł się także do ostatniego wideoszczytu przywódców UE, zakończonego brakiem porozumienia w sprawie wspólnych działań ratunkowych oraz polemiki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

– Bardziej niż kłótnia była to ostra i szczera konfrontacja, bo my jesteśmy w kryzysie, powodującym wysoką liczbę ofiar wśród naszych obywateli i ciężką recesję – dodał. – Reprezentuję wspólnotę narodową, która bardzo cierpi i nie pozwoli na krętactwa. We Włoszech, ale także w innych krajach członkowskich, jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów – stwierdził premier Włoch.

– Musimy uniknąć popełnienia w Unii Europejskiej tragicznych błędów. Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia – zaznaczył.

Jak informuje PAP, Giuseppe Conte odniósł się także do sporów na tle Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

– To narzędzie zbudowane po to, by udzielać pomocy poszczególnym państwom członkowskim, przechodzącym napięcia finansowe – stwierdził.

Zdaniem premiera koronawirus powoduje „symetryczny szok”, który niszczy systemy ekonomiczne i społeczne.

Podajemy za: PAP/ fakty.interia.pl / kresy.pl

 

Fot. twitter, @GiuseppeConteIT

 

Więcej na: https://kresy.pl/wydarzenia/premier-wloch-ue-nie-staje-na-wysokosci-zadania-moze-stracic-sens-istnienia/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.