W czwartek, 14 mają, w wieku 96 lat zmarł kpt. Henryk Jaskuła. O śmierci żeglarza poinformował Wojciech Bakun prezydent Przemyśla. Śp. kpt. Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który samotnie opłynął Ziemię.

– W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin – Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj kapitanie po niebiańskich oceanach – poinformował w czwartek późnym wieczorem na portalu społecznościowym prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Kpt. Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Jego wyczyn był szeroko komentowany na świecie. W 1963 roku Jaskuła zdobył stopień sternika jachtowego, zaś 8 lat później kapitana żeglugi wielkiej. Po kilku latach przygotowaniach z portu w Gdyni, na jachcie „Dar Przemyśla” wyruszył 12 czerwca 1979 r. Płynął non stop przez 344 dni. Do Gdyni wpłynął 20 maja 1980 r.

Jaskuła urodził się w 1923 r. w Radziszowie. Jako 9-latek wyjechał do Argentyny do ojca. W 1946 r. zdecydował się na powrót do Polski i kontynuowanie w Krakowie rozpoczętych za granicą studiów. Jeszcze w trakcie studiów, w roku 1948, ożenił się z przemyślanką Zofią Kiełtyką. W 1955 r. zamieszkał z rodziną w Przemyślu, gdzie mieszkał do tej pory. Pracował w Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacją nr 3 i honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1. W 2008 r. kpt. Jaskule wręczono tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, przyznany mu przez przemyską radę miejską.

Henryk Jaskuła miał 96 lat.

Więcej na: https://nowiny24.pl/zmarl-kpt-henryk-jaskula-byl-pierwszym-polakiem-i-trzecim-zeglarzem-na-swiecie-ktory-samotnie-oplynal-ziemie/ar/c1-14971616

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.