– Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. (…) Nie ma wśród duchownych miejsca dla osób wykorzystujących seksualnie małoletnich. Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po premierze nowego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

„Zabawa w chowanego” – taki tytuł nosi nowy film braci Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele, który w sobotę (16 maja) ukazał się w internecie. To kontynuacja głośnego dokumentu sprzed roku „Tylko nie mów nikomu”.

W dokumencie bracia Sekielscy ukazali historię kilku ofiar, w tym dwóch synów organisty, którzy – już jako dorośli mężczyźni – oskarżają o molestowanie seksualne księdza Arkadiusza Hajdasza, ówczesnego wikariusza parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie (woj. wielkopolskie). Miało do tego dochodzić w drugiej połowie lat 90.

W „Zabawie w chowanego” poruszono też kwestię przenoszenia księży, podejrzewanych o molestowanie seksualne nieletnich, do innych parafii. Nowy film Sekielskich skupia się w tym kontekście na jednym z hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce – biskupie Edwardzie Janiaku, który miał bagatelizować i tuszować przestępstwa ks. Hajdasza.

 

Oświadczenie Episkopatu

Oświadczenie po premierze nowego dokumentu wydał prymas Polski abp Wojciech Polak

Film <<Zabawa w chowanego>>, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne” – napisał delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Jak podkreślił abp Polak, „każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach”.

Prymas zgłasza sprawę do Watykanu

„Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi” – zaznaczył prymas Polski.

Jednocześnie zapowiedział, że ze względu na przedstawione w dokumencie informacje, zwraca się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.

„Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych” – zaapelował abp Polak, jednocześnie dodając, że „historie z filmu nie są prawdą o zdecydowanej większości księży”.

„Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. (…) Nie ma wśród duchownych miejsca dla osób wykorzystujących seksualnie małoletnich. Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw” – podkreślił.

Więcej na: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-zabawa-w-chowanego-oswiadczenie-episkopatu-po-filmie-braci-s,nId,4499204

Fot. Archiwum


 


Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.