W parafii św. Genowefy w Paryżu na Exelmans odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 70. urodzin ks. prał. Józefa Musiała, proboszcza tejże wspólnoty.

Często powtarzam, że praca we Francji jest dla mnie bardzo trudna. Widzę jakąś ogromną tragedię tego narodu i ludzi wierzących, którzy zostali zdeprawowani poprzez złą filozofię i to ogromne zeświecczenie. Widzę tragedię naporu sił zła, które niszczy ten naród. Jest to jeden z dowodów na boskość Kościoła, że od czasu rewolucji francuskiej, kiedy religia została wyśmiana w wielu sferach życia społecznego, jest ciągle tylu ludzi wierzących we Francji. Dla nich po prostu warto tutaj być, chociaż mówię, że duszę francuską najlepiej zrozumie Francuz” – mówił ks. prałat w wywiadzie dla polskiFR.

Każdy dzień mojego życia to jest wielka księga, którą trzeba pisać. Po co? Komu? Jeden Pan Bóg wie, co tu się dokonało. Wam również życzę, żebyście byli bardzo dzielni i szli na spotkanie potrzeb ludzi, parafian i rodaków naszych” – dodał Jubilat.

Jubileusz 70._urodzin_ks._pra._Jzefa_Musiaa_1

Jak wspomniałem w parafii św. Genowefy pracuję od 21 lat, natomiast do Francji przyjechałem 10 lat wcześniej. Nigdy nie marzyłem o wyjeździe na Zachód. Jako seminarzysta marzyłem o pracy misyjnej w Japonii. To było moje marzenie. Kochałem sprawę misji. Jeden z moich kolegów był u księży werbistów w Pieniężnie i wyjechał do Urugwaju. W Polsce pracowałem w diecezji kieleckiej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej u źródeł Pilicy. Tam byłem 14 lat. To była moja jedyna placówka. Z tej parafii została wyodrębniona nowa parafia – w Wierbce – na prośbę miejscowego biskupa i tam przypadło mi w udziale tworzenie parafii i budowa kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Jej rycerza św. Maksymiliana Marii Kolbego” – opowiadał ks. prałat.

Czcigodnemu Jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego!

Fot. Archiwum

Więcej na: https://polskifr.fr/oto-my/jubileusz-70-urodzin-ks-pral-jozefa-musiala-w-parafii-sw-genowefy-w-paryzu-na-exelmans/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.