Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Jerzego Łukaszewskiego, pierwszego Ambasadora RP we Francji mianowanego po przemianach ustrojowych 1989 roku” – poinformowała Ambasada RP w Paryżu.

Prof. Łukaszewski przyszedł na świat 21 lipca 1924 r. w Terebieżowie. Studiował na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie ukończył ekonomię i nauki polityczne. Był stypendystą Fundacji Forda, dzięki czemu mógł także studiować na Uniwersytecie Harvarda.

Sytuacja polityczna zmusiła go do pozostania na emigracji. W latach 1961-1990 działał w Kolegium Europejskim w Brugii. Wykładał prawo na uniwersytecie w Namur. W latach 1991-1996 był Ambasadorem RP we Francji. Później został członkiem Komitetu Integracji Europejskiej.

Lista odznaczeń prof. Jerzego Łukaszewskiego jest długa. Przykładowe z nich to: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Komandor Legii Honorowej. Spod jego pióra wyszło wiele publikacji polityczno-historycznych i europejskich.

Więcej na: https://polskifr.fr/polska-we-francji/zmarl-byly-ambasador-rp-we-francji-prof-jerzy-lukaszewski/

Fot. Archiwum/@PLenFrance/polakroku.be/Twitter

https://polskifr.fr/polska-we-francji/zmarl-byly-ambasador-rp-we-francji-prof-jerzy-lukaszewski/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.