Zmarł kpt. w st. spocz. Kazimierz Rzucidło – żołnierz AK Rzeszów, działacz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 czerwca 2020 r. w sobotę o godz. 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja na osiedlu Przybyszówka – Rzeszów.

Kazimierz Rzucidło pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota” vel Kazimierz Chmaj – syn Stefana i Marii zd. Chmaj, urodzony 27 października 1925 r. w Rudnej Wielkiej. Szkołę powszechna ukończył w Rudnej Wielkiej i w Rzeszowie. Na początku okupacji niemieckiej pracował u stryja Józefa Rzucidły, który był szewcem w Rudnej Wielkiej. W 1941 r. wcielony do Baudienstu, w ramach którego pracował przy budowie lotniska w Jasionce, w rzeszowskim WSK oraz przy budowie ul. Hetmańskiej. Pod koniec 1941 r. skazany na pięć lat pracy w obozie Baudienstu Pustkowie k. Dębicy, skąd po 10 miesiącach 30 czerwca 1942 r. został zwolniony. 15 sierpnia 1942 r. został zaprzysiężony do AK przez Kazimierza Gąsiora „Zamorę”, z którym wcześniej pracował przy melioracji łąk pod kierownictwem Franciszka Sagana „Grabika”.

Od 10 listopada 1942 r. do 30 marca 1943 r. uczestniczył w szkoleniu wojskowym prowadzonym przez rudnianina kpr. Władysława Grabowskiego, po ukończeniu którego otrzymał stopień strzelca. Od stycznia 1943 r. razem z Kazimierzem Saganem był w grupie zabezpieczającej kurs podchorążych, którym brali udział: Wiktor Błażewski, Józef Lis, Kazimierz Gąsior, Franciszek Sagan, Zbigniew Nędza i bracia Krauzowie z Rzeszowa- Czekaja. 25 kwietnia 1944 r. oficjalnie włączony do bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów dowodzonej przez pchor. Stanisława Panka „Gila”. W marcu i maju 1944 r. uczestniczył w zabezpieczeniu trzech wyjazdów bojówki w celu podjęcia próby odbicia z aresztu na Montelupich w Krakowie komendanta Okręgu AK Kraków płk. Józefa Spychalskiego „Lutego”.

Kazimierz Rzucido1

Był członkiem Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz członkiem Komisji Statutowej ŚZŻAK wybranej podczas ostatniego Walnego Zjazdu Delegatów ŚZŻAK w Warszawie.

1 marca 2020 r. został odznaczony w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Niepodległości, który odebrał osobiście.

Konspiracyjny ślub ze Stefanią Czyż odbył się Rudnej Wielkiej, a udzielał go kapelan Placówki AK „Grab” ks. Antoni Olejarka. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się przed bezpieką od 1947 r. do 13 lutego 1956 r., gdy ujawnił się przed Wojewódzką Prokuraturą w Rzeszowie. Pierwsza żona zmarła 19 marca 1951 r. Jego drugą żoną została Czesława z d. Rączka, z którą wziął ślub w 1962 r. Prywatnie był ojcem Witolda, Marka i Magdaleny.

Fot. IPN Rzeszów

Więcej na: https://dziejesienapodkarpaciu.pl/zmarl-kpt-kazimierz-rzucidlo-zolnierz-ak-rzeszow/?fbclid=IwAR31HKQPq2JcDwY4MnrpAM-8BSrZJbimSeg92ERZWeVet80XVszASozp5SU

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.