Od środy na ogrodzeniu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie można oglądać wystawę plenerową przypominającą o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Polakach.

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, na ogrodzeniu budynku przy Al. Ujazdowskich zawisły plansze wystawy pt. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”. Ta wystawa opracowana przez lubelski IPN zawiera m.in. fotografie i dokumenty ze zbiorów prywatnych historyka Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.

Dzięki tej niezwykłej ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, możemy poznać tło historyczne konfliktu, relacje świadków mordu, fragmenty rozkazów oraz twarze i nazwiska ofiar, o których w czasach PRL nie wolno było nawet wspomnieć” – informuje resort sprawiedliwości.

O wystawie poinformował też na Twitterze radny PiS ze Szczecina Dariusz Matecki, znany m.in. z zaangażowania w sprawy kresowe. Polityk zamieścił przy tym zdjęcie wystawy oraz swoje zdjęcie z badaczką wołyńskiego ludobójstwa Ewą Siemaszko.

W wyniku ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej dokonanego przez OUN i UPA (banderowców) zginęło według ostrożnych szacunków ponad 100 tys. Polaków. Kulminacją zbrodni była tzw. krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku, gdy ukraińskie bojówki zaatakowały na Wołyniu w 99 miejscach. Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach – 521, Kołodnie – 516. Później do masowych mordów doszło także w innych częściach Kresów południowo-wschodnich, poza woj. wołyńskim. Zasięgiem ludobójstwo objęło również woj. lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także lubelskie i poleskie. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Z materiałami wystawy można zapoznać się pod następującym linkiem (24 MB).

Więcej na: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wystawa-o-wolynskim-ludobojstwie-na-ogrodzeniu-ministerstwa-sprawiedliwosci-foto/

Fot. Archiwum

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.