Duda wygrywa na życzenie propagandy Kurskiego

 

Tak się składa, że dziennikarzem jestem od ponad 25 lat. Zaczynałem moją przygodę z dziennikarstwem w Paryżu. Sporo w życiu widziałem i słyszałem, ale tego co dzieje się obecnie w TVP nie wyobrażałem sobie nigdy, że tak można nisko upaść. TVP stała się telewizją propagandową a przestała być telewizją informacyjną. To wszystko zasługa Jacka Kurskiego, do niedawna prezesa Telewizji Polskiej S.A., a obecnie Członka Zarządu.

Zdaniem Doroty Gawryluk, szefowej pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat, w TVN24 zdarzały się równie stronnicze napisy na „paskach” jak w „Wiadomościach” TVP. – Kurski zrobił jedno – przestał udawać, że nie robi partyjnej telewizji publicznej. Tak, on ją robi i jest z tego dumny – uważa Gawryluk. I dalej: w wywiadzie zamieszczonym w piątkowym numerze „Dziennika Gazety Prawnej” Dorota Gawryluk została zapytana przez Roberta Mazurka o niedawny napis na „pasku” w „Wiadomościach”: „Czy Trzaskowski zabierze Polakom 200 mld?”. Skargę na tę relację złożyło Środkowoeuropejskie biuro American Jewish Committee, a Rada Etyki Mediów oceniła, że materiał miał wydźwięk antysemicki. Nad rzetelnością serwisów informacyjnych w TVP nie zająknął się Krzysztof Skowroński – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wielki obrońca wolności mediów. Nie dziwię się. Ma przecież swój autorski program w TVP Info! Został zakneblowany i tyle.

Według Doroty Gawryluk obecna sytuacja w pionie informacyjno-publicystycznym Telewizji Polskiej jest kontynuacją trwającego od 30 lat podporządkowania TVP politykom . – Jakoś nikt wtedy tak nie ujadał, że propaganda, że stronnicze media, że skandal… – zauważyła dziennikarka. Jej zdaniem różnica polega wyłącznie na tym, że obecnie w TVP nie są już zachowywane pozory bezstronności. – Kurski zrobił jedno – przestał udawać, że nie robi partyjnej telewizji publicznej. Tak, on ją robi i jest z tego dumny. Różnica między nim a poprzednikami polega wyłącznie na stylu. On jest mniej finezyjny, bo tak wybrał – skomentowała Gawryluk.

Powiem więcej. Jacka Kurskiego nie stać na finezję, bo do tego trzeba być przygotowanym i wykształconym. Liczy się inteligencja a nie buta polityczna! Tej buty politycznej jest sporo w Telewizji Polskiej. Porównuję serwisy informacyjne we francuskiej telewizji publicznej i niemieckiej telewizji publicznej oraz w telewizji publicznej w Polsce, z całą odpowiedzialnością za słowa, powiem, że jeszcze nigdy TVP nie upadła tak nisko. Dzielnie znosiłem nadawane w PRL serwisy informacyjne. Zanim wyemigrowałem do Francji wierzyłem, że tak nie będzie zawsze. Po cichu liczyłem, że komuna upadnie i narodzi się demokracja. Pokładałem nadzieję w NSZZ „Solidarność”. Nie spodziewałem się, że po 30 latach demokracji w Polsce będziemy mieli do czynienia z dyktaturą PiS a serwisy informacyjne będą propagandową tubą rządzącej partii.

Media 2020

Zgodnie z tym rozumowaniem Dorota Gawryluk oceniła materiał w „Wiadomościach” z zeszłej środy, w którym na tle podniosłej muzyki pokazywano ujęcia spotkań Andrzeja Dudy ze zwolennikami i wyliczano osiągnięcia jego prezydentury. Prawie jak w Korei Północnej! Na materiał złożono ponad 20 skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Powiedziałabym, że (Jacek Kurski – przyp. AK) ma prawo kaduka i tradycję, bo robi to, co jego poprzednicy – powiedziała Gawryluk. – Czasem myślę, że oddałabym całą telewizję publiczną politykom, niech ją sobie wezmą i dadzą nam spokój z mówieniem o misji. Nie cierpię ich hipokryzji – zaznaczyła. Wyjaśniła, na czym jej zdaniem jest oparta pozycja Jacka Kurskiego we władzach Telewizji Polskiej. – Kurski bez wątpienia wmówił nie tylko Kaczyńskiemu i liderom PiS, że telewizja publiczna jest potrzebna, bo była nierównowaga na rynku, a on ją zapewnił – stwierdziła. Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej w styczniu 2016 roku. Szybko zmieniła się większość dziennikarzy w czołowych programach informacyjnych i publicystycznych, na czele z „Wiadomościami”. Kurski został zdymisjonowany na początku marca br., jednocześnie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dającą mediom publicznym 1,95 mld zł kolejnej rekompensaty abonamentowej (zdecydowana większość tej kwoty trafiła do TVP). Do zarządu firmy Jacek Kurski ponownie został powołany na początku czerwca, podlegają mu m.in. informacje, publicystyka i TVP Sport.

I gdzie jest ten obiektywizm informacyjny w Telewizji Polskiej? Daleko od oczekiwań.

Najbardziej wyważone materiały dotyczące kampanii do europarlamentu wyemitowały „Wydarzenia” – wynika z raportu Press Service na zlecenie Wirtualnej Polski. W badaniu, w którym przeanalizowano 50 godz. nagrań z okresu od 28.04 do 2.06, doceniono obiektywizm dziennikarzy Polsatu. „Wyniki są jednoznaczne. Fakty TVN mają emocjonalne nastawienie do PiS. TVP broni partii rządzącej przed atakami opozycji i innych mediów. Najkorzystniej wypadają materiały i serwisy kierowanego przez Dorotę Gawryluk z Polsatu, bo jego dziennikarze zachowują obiektywizm” – informuje wp.pl, powołując się na wyniki raportu Press Service, polskiej firmy specjalizującej się w monitorowaniu mediów. Badanie obejmowało 1077 materiałów dziennikarskich z „Wydarzeń” (Polsat), „Faktów” (TVN) i „Wiadomości” (TVP) oraz programów publicystycznych: „Wydarzenia i Opinie” (Polsat), „Fakty po Faktach” (TVN) oraz „Gość Wiadomości” (TVP). Najważniejsze tematy w analizowanym okresie to strajk nauczycieli, rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, Marsz Suwerenności, kwestia Ustawy 447, film braci Sekielskich, powodzie i kampania do Parlamentu Europejskiego.

W ostatnim czasie IBRIS przeprowadził dla Onetu sondaż ws. opinii Polaków na temat najpopularniejszych programów informacyjnych. Wynika z niego, że serwisem najrzetelniej przekazującym informacje ws. kampanii wyborczej są „Wydarzenia” Polsatu. Na drugim miejscu znalazł się kanał Polsat News.

Pod ocenę podano rzetelność relacjonowania kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich przez: „Wiadomości” TVP, „Fakty” TVN, „Wydarzenia” Polsatu, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News.

Jako rzetelne medium najczęściej wskazywano „Wydarzenia” Polsatu – 41,2 proc oraz Polsat News (36,9 proc.). Na kolejnych miejscach znalazła się stacja TVN24 (35,8 proc.) oraz „Fakty” TVN (35,1 proc.). Z nimi TVP Info (21 proc.) i „Wiadomości” TVP (17,6 proc.).

– Chcę przede wszystkim podziękować widzom za zaufanie i docenienie naszej pracy – parafrazując pewne słowa – warto być obiektywnym i niezależnym. Tego typu badania są szczególne ważne dla dziennikarzy, bo oceniają nas ci, dla których robimy nasze programy, czyli widzowie. Obiecuję, że nadal będziemy walczyć o jak największą rzetelność w polskich mediach – to jest nasz, dziennikarzy obowiązek wobec milionów naszych widzów – powiedziała Dorota Gawryluk, Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat.

– Cieszymy się, że po raz kolejny nasze programy informacyjne według badań są uznawane za najbardziej rzetelne i cieszą się zaufaniem widzów. To zasługa świetnego zespołu dziennikarskiego, który każdego dnia ciężko pracuje by w sposób obiektywny przedstawiać najważniejsze informacje, którymi żyje kraj i świat – przekazał Adam Nowe, Członek Zarządu Telewizji Polsat.

51 proc. ankietowanych uznało „Wiadomości” TVP za nierzetelne źródło informacji. Na następnym miejscu uplasowało się TVP Info (49,7 proc). Kolejno tuż za nim „Fakty” TVN (16,8 proc.), TVN24 (16,1 proc.), „Wydarzenia Polsatu” (8,7 proc.), Polsat News (7,8 proc.).

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że urzędujący prezydent RP Andrzej Duda wygrał pierwszą turę Wyborów Prezydenckich 2020, bo prowadziła go do zwycięstwa mało wiarogodna TVP. Jeśli miałbym składać gratulacje to złożyłbym je Jackowi Kurskiemu z tytułu osiągnięcia szczytu propagandy, a to mu się udało.

Znamy ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2020. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował o ostatecznych wynikach I tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zdobył 43,5 proc. głosów. Rafał Trzaskowski ma 30,46 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 64,51 proc. Państwowa Komisja Wyborcza podała dane ze 100 proc. obwodów głosowania. Andrzej Duda zdobył 8 450 513 głosów ważnych, co daje 43,5 proc. głosów. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 5 917 340 osób, co daje mu 30,46 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 13,87 proc. (2 693 397 głosów), czwartym Krzysztof Bosak – 6,78 proc. (1 317 380 głosów). Piąty był Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,36 proc. (459 365 głosów). Ostatnie miejsce z czołówki kandydatów zajął Robert Biedroń z wynikiem 2,22 proc. (432 129 głosów). Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 proc. głosów: Stanisław Żółtek – 0,23 proc., Marek Jakubiak 0,17 proc., Paweł Tanajno 0,14 proc., Waldemar Witkowski 0,14 proc., Mirosław Piotrowski 0,11 proc.

Krótko i na temat. Przestałem już oglądać „Wiadomości” w Programie 1 TVP czy „Panoramę” w Programie 2 TVP a nawet nie oglądam już także Teleexpress-uw Programie 1 TVP.

Propaganda Jacka Kurskiego przyniosła odwrotny skutek. Jeszcze do ubiegłego roku byłem zwolennikiem PiS. W pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosowałem na Krzysztofa Bosaka, który jest dla mnie wyśmienitym politykiem. Tworzy dobry zespół z reżyserem i Posłem na Sejm RP Grzegorzem Braunem, z posłem na Sejm RP Robertem Winnickim. Do jego towarzystwa kompletnie nie pasuje Janusz KorwinMikke. To facet z innej bajki. Dla dobra sprawy trzeba zaakceptować taki układ. Razem tworzą Konfederację Wolność i Niepodległość. Krzysztofowi Bosakowi zaufało ok. 1,5 mln wyborców i tego nie można zmarnować. Konfederacja stała trzecią siła polityczną w Polsce. W II turze wyborów trzeba dokonać wyboru mniejszego zła. Trzeba zagłosować na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. To jedyna szansa na prawidłowy rozwój Polski.

Po drugiej turze wyborów prezydenckich i wygranej urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy trzeba odebrać TVP Jackowi Kurskiemu (odsunąć go z Zarządu TVP) i przekazać w ręce komuś kto zrobi z TVP rzetelną i wiarygodną Telewizję Polską.

Nie pozwólmy ogłupiać się JACKOWI KURSKIEMU.

Zapraszam do także lektury tekstów na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dorota-gawryluk-w-tvn24-byly-podobne-paski-jak-w-wiadomosciach-tvp-partyjna-telewizja

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-19/ibris-wydarzenia-polsatu-najbardziej-rzetelnym-programem-informacyjnym/

Więcej na: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-28/wybory-prezydenckie-2020-sprawdz-wyniki-exit-poll/?ref=aside_najnowsze

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.