W niedzielę, 5 lipca, odbędzie się w Kolbuszowej XIV edycja największego plenerowego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu Jazz nad Nilem. – Tym razem przyjęliśmy formułę zatytułowaną Mityng im. Jana Kudyka – mówi Wiesław Sitko, dyrektor MDK w Kolbuszowej. Koncerty rozpoczną się o godz. 18.00 na scenie  przy Miejskim Domu Kultury.

Na festiwalu zagrają: 

Robert Lenert Quartet – ambientalny desert blues w połączeniu z jazzem, muzyką elektroniczną i trip hopem.

Jeśli jesteś polskim muzykiem a o Twojej płycie  w bardzo ciepłych słowach  wypowiada się prestiżowy, amerykański  magazyn All About Jazz to znaczy, że to co robisz, robisz  bardzo dobrze. Te słowa pięknie pasują do Roberta Lenerta i zespołu Los Agentos , któremu od lat szefuje.

Robert Lenert  Quartet , to nowy projekt Lenerta. Do składu lider zaprosił doświadczonych kolegów z Los Agentos  ( Stanisław Grela, Andrzej Serafin) oraz cenionego pianistę Grzegorza Przepiórę.  Formacja gra muzykę z pogranicza jazzu, desert bluesa , ambientu i trip hopu.

Robert Lenert Quartet

Robert Lenert – harmonijki ustne, kalimba,
Stanisław Grela – gitara, mandolina
Grzegorz Przepióra  – syntezatory, akordeon, instrumenty perkusyjne
Andrzej Serafin – syntezatory, instrumenty perkusyjne

New Bone – krakowski kwintet zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Longing”, która to w całości dedykowana jest Janowi Kudykowi. New Bone to kwintet jazzowy złoŽony z samych uznanych muzyków. Piecioma, w tym trzema autorskimi, płytami utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. O ich dotychczasowych dokonaniach niezwykle entuzjastycznie wypowiadali sie cenieni w tej branŽy artysci i dziennikarze tacy jak: Jarek Smietana, Piotr Baron czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddzwiek w branŽowej prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej, przyczynił sie do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Dzis grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakatkach globu. Obecnie planowane i organizowane sa kolejne zagraniczne wystepy. Do tej pory formacja zaprezentowała sie w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Swiatowego Jazzu w Moskwie, a takŽe w czasie Miedzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013r. Grupa była równieŽ jedna z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014r. oraz brała dział w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015r. W lutym 2014r. zespół przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zagrał dla rosyjskiej publicznosci. Tym razem w dalekim Uralu zaprezentował swoja muzyke w Czelabinsku i renomowanym klubie Ever Jazz w Jekaterynburgu. W marcu 2015r. New Bone wystapił w Filharmonii Narodowej w Minsku na Białorusi na koncercie, którego współorganizatorem był Instytut Polski. Warto dodac, Že zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał sie takŽe w historii jako pierwsza formacja, która zagrała koncert jazzowy na żŽywo w Kaszmirze! W listopadzie 2018r. na oficjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie, zespół wystapił w ramach cyklu – „Jazz w Filharmonii”, gdzie został goraco przyjety przez rosyjska publicznosc. W grudniu 2019r. po raz kolejny odwiedził Białorus, gdzie wystapił w Teatrze Dramatu i Muzyki w Brzesciu.

Trio4Chet – tradycja i nowoczesność. Muzyka zespołu jest pełna swingu, barw, zwrotów emocjonalnych i napięć, a jednocześnie liryzmu i delikatności.

Robert Majewski – jeden z dwóch czołowych trębaczy polskich swego pokolenia. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu, m.in. z N.H.O.Pedersenem, Clarkiem Terrym, Nicolasem Paytonem, Royem Hargrove’em, Palle Danielssonem, Garrym Bartzem, Mino Cinelu, Peterem Herbolzhaimerem, Django Batesem, Nilsem Landgrenem, Bobo Stensonem, Joeyem Baronem, Billym Hartem oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Niedzielą, Jackiem Niedzielą, Grzegorzem Nagórskim i Piotrem Baronem, jak również wokalistami Ewą Bem, Hanną Banaszak, Urszulą Dudziak, Agą Zaryan, Katarzyną Groniec, Anną Marią Jopek, Edytą Bartosiewicz, Kasią Kowalską, Grzegorzem Turnauem, Markiem Grechutą, Kubą Badachem, Grzegorzem Ciechowskim i Michałem Bajorem. Tworzył również muzykę teatralną i filmową, współpracując m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Krzesimirem Dębskim i Jerzym Satanowskim.

Michał Tokaj – absolwent wszystkich szczebli edukacji muzycznej. Laureat wielu nagród mający na koncie występy na całym świecie oraz współpracę z czołówką polskiego i światowego jazzu. „Jeden z filarów polskiej pianistyki jazzowej”. Oprócz autorskiego trio od lat współpracuje z Agą Zaryan.

Sławomir Kurkiewicz – polski kontrabasista najbardziej znany z ponad 20 letniej współpracy z Tomaszem Stańko oraz Marcin Wasilewski Trio, uznawaną za jedną z czołowych formacji europejskiego jazzu swojego pokolenia. Od 2001 jest związany z monachijską wytwórnią fonograficzną ECM, dla której nagrywał między innymi z Manu Katche i Janem Garbarkiem. Sławomir Kurkiewicz ponadto występował z takimi artystami jak Charles Lloyd, Joe Lovano, John Surman, Dino Saluzzi, David Virelles, Joey Baron, Craig Taborn, Marilyn Mazur i wielu innych.

Projekt Pawła Steczkowskiego Teuta Project od kilkunastu lat z powodzeniem rozwija autorskie rozwiązania aranżacyjne oraz kompozycyjne na bazie muzyki etnicznej . „Etnofonie w Jazzie” to program koncertowy , który łączy brzmienia i style muzyki etnicznej z całego świata. Oryginalne instrumenty jak duduk armeński, rumuńskie tarogato, lira korbowa, fujary pasterskie, generatory dźwiękowe, theremin, bęben ramowy, darabuka,saxofony, syntezatory, gitary, kontrabas, perkusja, wszystko to w rękach wybitnych instrumentalistów tworzy oryginalny tygiel dźwięków i barw. Skład zespołu,który wystąpi podczas tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Nilem w Kolbuszowej to : Jacek Mielcarek, Adam Lemańczyk, Bartek Wnecki, Grzegorz Daroń, Krzysztof Mika, Kuba Mielcarek ,Paweł Steczkowski. Podczas koncertu powstanie wielkoformatowe dzieło w postaci obrazu alegorycznego pędzla Rafała Zawistowskiego.

Ilość miejsc na widowni jest tym razem ograniczona do 150 osób, radzimy zatem już teraz je rezerwować. Dla pozostałych mamy informację, iż wszystkie koncerty będą bezpośrednio transmitowane on-line. Czekamy na Was. Do zobaczenia i usłyszenia 5 lipca w Kolbuszowej – zaprasza Wiesław Sitko, dyrektor MDK.

Więcej na: http://www.mdkkolbuszowa.pl/n,jazz-nad-nilem-2020

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.