Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie

 

Andrzej Duda złożył w czwartek (6 sierpnia) przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję. W Sejmie Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym objął urząd prezydenta na drugą kadencję. W uroczystości wzięła udział większość posłów PiS, Lewicy, PSL i Konfederacji. Część parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej zbojkotowała zaprzysiężenie Andrzeja Dudy.

Po złożeniu przysięgi prezydent wygłosił orędzie, w którym zapewniał m.in., że chce być prezydentem „polskich spraw”. „Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Tak dla moich wyborców jak i dla tych, którzy poparli innych kandydatów” – wskazywał.

Po skończonym przemówieniu, gdy Andrzej Duda wracał na swoje miejsce, podeszła do niego posłanka Lewicy i była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Wręczyła prezydentowi list, a moment ten uchwyciły kamery. Prezydent dokument przyjął.

„To list Lewicy w obronie aktywistek represjonowanych przez policję z prośbą o interwencje w tej sprawie” – powiedziała później Nowicka w rozmowie z Polsat News. „Mam nadzieję, że podejdzie do tego poważnie i podejmie interwencję” – podkreśliła. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę (z 28 na 29 lipca), na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. Policjanci zatrzymali już kilka osób.

„Nie może być tak, by uznać tęczową flagę za coś, co obraża, żeby represjonować jakąś grupę społeczną, która czuje się dyskryminowana” – zaznacza Nowicka. W nawiązaniu do orędzia Andrzeja Dudy zauważyła, że skoro prezydent mówi, że jest „prezydentem wszystkim Polaków”, to oznacza to także, że jest prezydentem osób LGBT.

To jednak nie koniec czwartkowych uroczystości.

Czytaj więcej na: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-zaprzysiezenie-andrzeja-dudy-poslanka-lewicy-wreczyla-prezyd,nId,4654217#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://www.tvp.info/49293578/andrzej-duda-rozpoczyna-druga-kadencje-relacja

Fot. Archiwum


Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.