II Lasowiackie Dożynki w Porębach Kupieńskich

 

W niedzielę, 23.08.2020 r., odbędą się II Lasowiackie Dożynki w Porębach Kupieńskich. Lasowiackie Dożynki w Porębach Kupieńskich to druga edycja całego cyklu wydarzeń, które swoją premierę miały w ubiegłym roku w okresie od lipca do sierpnia i odnosiły się do autentycznych, rodzimych zwyczajów dożynkowych pod wspólną nazwą Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji.

W zadaniu bezpośrednio wzięło udział kilkaset osób – od stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich, muzyków kapel ludowych, naukowców – etnografów po artystów amatorów w wieku od 5 do 75 lat.

– W tym roku, po raz wtóry przystępując do tematyki dożynkowej, nie sądziliśmy że przyjdzie nam się zmierzyć z problemami wynikającymi nie z ewentualnym brakiem frekwencji, tylko z tym, że problemem może być właśnie konieczność ograniczenia przez nas możliwości udziału publiczności, bądź zapewnienia ludziom udziału w imprezie na całkowicie nowych zasadach – mówi Wiesław Sitko, dyrektor MDK w Kolbuszowej. – II Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji wymagają od Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, jako beneficjenta Programu EtnoPolska 2020, w ramach którego otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie, dostosowania zadania do nowej rzeczywistości. Dlatego też, mając w zasadzie gotowy do realizacji plan działania, musieliśmy go w bardzo krótkim czasie przystosować do obostrzeń nałożonych na organizatorów wydarzeń kulturalnych na czas pandemii. Tegoroczny powrót do tradycji dożynkowej obejmował będzie seminarium naukowe i warsztaty artystyczne dla uczestników konkursów dożynkowych śpiewu i tańca przy wieńcu oraz inscenizacji widowiska prezentującego dawny zwyczaj ośpiewu i obtańcowania wieńca. Seminarium i warsztaty zrealizowane zostały w dniu 1 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Podczas seminarium swoje prelekcje przedstawili dr hab. Tomasz Nowak, dr Mariusz Pucia i mgr Jolanta Dragan.

Jak informuje dyrektor MDK, warsztaty prowadzili Katarzyna Liszcz-Starzec i Piotr Drozd. Uczestniczyło w nich trzynaście zespołów, które zmagać się będą w konkursach dożynkowych. Konkursy odbędą się w plenerze w Porębach Kupieńskich w godzinach od 13:00 do 19:00 w dniu 23 sierpnia 2020 roku na zadaszonej podłodze tanecznej i niezbędnej do realizacji projektu estradzie plenerowej (nagłośnienie, oświetlenie). Impreza ma charakter konkursowy i będzie nosić tytuł ,,II Lasowiackie Dożynki w Porębach Kupieńskich”. Sposób organizacji oraz dostępność dla ograniczonej liczby publiczności zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej. Szczegółowe informacje ukażą się na plakatach i stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej przed imprezą.

Kolejność występów podczas II Lasowiackich Dożynek w Porębach Kupieńskich:

14:15 Konkurs na tradycyjny wieniec i chleb dożynkowy
15:00 Konkurs tradycyjnego śpiewu przy wieńcu dożynkowym
czas trwania max. 15 min.
Kolejność występów:
1.Poręby Kupieńskie
2. Zarębki
3. Widełka
4. Werynia
5. Świerczów
6. Przedbórz
7. Nowa Wieś
8. Kupno
9. Kolbuszowa Górna
10. Kolbuszowa
11. Huta Przedborska
12. Domatków
13. Bukowiec
18:15 – Konkurs tradycyjnego tańca przy wieńcu,
(wszystkie trzynaście par tańczy jednocześnie)
18:30 Zakończenie konkursu
Koncert Kapeli Jurka Wrony
19:00 Ogłoszenie wyników
20.00 Zakończenie

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.