Spór w Zjednoczonej Prawicy?

Trwają rozmowy dotycząc rekonstrukcji rządu. Do mediów przedostają się informacje o kulisach rozmów na Nowogrodzkiej. Blisko pięć godzin trwało spotkanie, w którym brał udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i pozostali liderzy Zjednoczonej Prawicy, czyli Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Miało podczas niego dojść do starcia pomiędzy premierem i szefem Solidarnej Polski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski stwierdził, że spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Również Patryk Jaki podkreślał, że „jest pełen optymizmu”, a w wkrótce zostanie zawarta nowa umowa koalicyjna. Teraz jednak na jaw wychodzą szczegóły, które rzucają inne światło na rozmowy liderów Zjednoczonej Prawicy.

– Twarde negocjacje momentami przeradzały się w ostry spór. Cóż, albo nasi koledzy zaakceptują zmiany, albo się pożegnamy – stwierdził „ważny polityk PiS” w rozmowie z „Super Expressem”. – Nigdy nie zgodzimy się na oddanie jednego resortu – stwierdził z kolei jeszcze przed spotkaniem jeden z polityków partii Zbigniewa Ziobry.

Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, podczas spotkania miało dojść do „otwartego starcia” Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry. Gazeta zaznacza, że rozmowy między koalicjantami są trudne. Przyczyna? PiS planuje znaczną redukcję ministerstw, a koalicjantom miałoby przypaść tylko po jednym resorcie.

O rozmowach liderów Zjednoczonej Prawicy informował w poniedziałek reporter WP Michał Wróblewski. Puzzle nie są poukładane, mało kto coś wie, póki co jest bałagan – mówili wówczas politycy rządzącej koalicji. Problem w tym, że Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin nie chcą tracić ministerstw, a to zakłada planowana rekonstrukcja. – Jesteśmy ciekawi, jak prezes PiS ma zamiar tę sprawę rozwiązać. My nie odpuścimy – zgodnie twierdzili „ziobryści” i „gowinowcy”.

Dotychczasowa umowa koalicyjna dawała Solidarnej Polsce i Porozumieniu po dwa ministerstwa. Dodatkowo Solidarna Polska mogła wskazać prokuratora generalnego, którym został Zbigniew Ziobro, a Porozumienie jednego z wicepremierów.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/rekonstrukcja-rzadu-spor-w-zjednoczonej-prawicy-kulisy-rozmow-na-nowogrodzkiej-6550661960403840a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.