Pięć teatrów walczy o nagrodę główną

W Wielopolu Skrzyńskim trwają IX Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora – Kantoralia 2020. Od 19 września podziwiać można występy najlepszych, najznamienitszych grup teatralnych walczących o nagrodę im. Tadeusza Kantora. Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora. W tym roku odbywa się w innej formie niż zazwyczaj. W ciągu dwóch miesięcy, na konkurs do Wielopola, w dwutygodniowych odstępach, przyjeżdżać będzie jeden teatr. Spośród wszystkich 5 występów wyłoniony zostanie jeden zwycięzca, który sięgnie po nagrodę główną.

          – Kantoralia to festiwal organizowany co dwa lata jako hołd dla Tadeusza Marii Kantora, polskiego malarza, scenarzysty, teoretyka sztuki, który pochodził z Wielopola Skrzyńskiego – informuje Marcin Świerad, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. – To właśnie dzięki jego twórczości powstała idea stworzenia Kantoralii, obecnie będących szansą zaprezentowania swoich umiejętności przez wybrane grupy teatralne.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się 19 września. Wtedy to można było podziwiać wystawę fotografii teatralnej pt. ,,Ninja” autorstwa Moniki Stolarskiej. Znana i uznawana, jedna z czołowych fotografek teatralnych, wielokrotnie miała możliwość prezentowania swoich prac na łamach takich magazynów jak „Vouge”, ,,Zwierciadło”, ,,Tygodnik Powszechny”, ,,Gazeta Wyborcza”, ,,Le Monde Diplomatique” i innych. Jej wystawa miała pokazać jaki powinien być każdy fotograf- cichy i bezszelestny jak ninja.

           Po uroczystym otwarciu powitani zostali goście festiwalu. Na tegoroczną uroczystość przybyli: ks. Józef Kłosowski, dziekan Dekanatu Wielopolskiego, ks. Mariusz Siniak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim, Agnieszka Ochał, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, Sylwia Ruszel, dyrektor Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach, Piotr Zięba, przewodniczący Rady Gminy w Wielopolu Skrzyńskim, Radni Rady Gminy Wielopole Skrzyńskie: Zofia Bieszczad, Janusz Misiora, Krzysztof Majchrowicz, Tadeusz Kopała oraz Jury Festiwalu: Czesław Drąg, Andrzej Piecuch, Bogdan Renczyński, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, prof. dr Adam Kulczycki z Uniwersytetu w Strasburgu (Francja), wiceprezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, inż. Jan Bobulski, mistrz szachowy i były radny wojewódzki, Teatr z Raciborza oraz z Wielopola Skrzyńskiego, liczni mieszkańcy Ziemi Wielopolskiej.

Jeszcze tego samego dnia goście mieli okazję zapoznać się z monogramem autorstwa Stanisława Michno pt. ,,Aktor według Tadeusza Kantora”. Dyrektor Krakowskiego teatru MIST zaprezentował spektakl gdzie motywem przewodnim były zmagania człowieka z testem oraz z samym sobą.

Dzień później, 20 września na scenie zagrano pierwszy z pięciu konkursowych spektakli: Spektakl pt. ,,Gwoli jakiejś tajemnicy” w reżyserii Grażyny Tabor a wykonany przez teatr TETRAEDR z Raciborza.

           Na scenie Wielopolskiej Kantorówki wystąpią jeszcze 4 teatry, które powalczą o zdobycie nagrody na festiwalu. Będzie to teatr DEMIURGOS z Brzozowa, który zaprezentuje spektakl pt. ,,Zdziwaczały czas. Hommage a Bruno Schulz” w reżyserii Damiana Kierek (4 października), teatr NOTOCO z Kraśnika ze spektaklem pt. ,,Ciała” w reżyserii Moniki Nitkiewicz- Mitrut (18 października), Teatr Puk-Puk ze Świdnika ze spektaklem ,,Łódeczka” w reżyserii Katarzyny Marjasiewicz (8 listopada) oraz teatr RESURSA z Radomia prezentujący spektakl pt. ,,Pokój Jakuba” w reżyserii Roberta Stępniewskiego (22 listopada). Dodatkowym urozmaiceniem festiwalu będzie występ Teatru Ognia z Sandomierza, który poza konkursem zaprezentuje spektakl pt. ,,My Słowianie” na Wielopolskim Rynku.

Zakończeniem festiwalu będzie uroczyste wręczenie nagród w IX Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora w niedzielę 22 listopada.

Organizatorami tegorocznego konkursu są: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, Ośrodkiem Dokumentacji i Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Marek Tęczar, wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie. Natomiast dyrektorem organizacyjnym festiwalu oraz głównym koordynatorem projektu KANTORALIA 2020 jest Marcin Świerad, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim.

Fot. Archiwum/ Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.