Jubileusz 70-lecia Kapeli Ludowej Kurasie z Lubziny – przełożony

Działająca od przeszło 70 lat Kapela Rodzinna Kurasie  w tym roku miała obchodzić swój jubileusz. Od zeszłorocznej śmierci najstarszej członkini a zarazem założycielki kapeli, Albiny Kuraś kapela wciąż grała by kontynuować tradycje swoich przodków. Tegoroczny jubileusz nie odbędzie się jednak w terminie.

           Kapela Ludowa Kurasie to jedna z najstarszych wciąż działających kapel na Podkarpaciu. Od początków istnienia ( od 1947 roku ) gdy to Władysław Kamiński wraz z córką Albiną Kuraś założyli swoją kapelę, to zmieniała się wielokrotnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że ,,Kurasie” to wciąż rodzinna tradycja. Po dziś dzień w kapeli pozostają dzieci i wnuki i prawnuki założycieli co sprawia, że kapela jest ze sobą bardzo zżyta. Początkowo jako ,Kapela Kamińskich”, później już jako dobrze znane ,,Kurasie”.  Zespół występował zarówno w swoim regionie jaki i poza granicami Polski m.in. na Węgrzech, Austrii i Włoszech czy Francji.

Wielokrotnie doceniana i nagradzana Kapela przez kilkadziesiąt lat istnienia zdobyła wiele nagróddo których niewątpliwie zalicza się prestiżowa Nagroda im. Oscara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej oraz Baszta przyznana na 50 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą a sama seniorka Albina Kuraś za swoją wieloletnią działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005 r.) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis  ( 2015 r.) nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

,,To wszystko dzięki temu, że rodzina jest silna” wypowiada się dla Gazety Parlamentarnej Zofia Mudryk prezes Stowarzyszenia Kapeli Ludowej Kurasie z Lubziny. ,,Do ubiegłego roku, gdyż żyła jeszcze mama Albina, w kapeli grały aż 4 pokolenia. Wszystko to dzieci, wnuki, prawnuki i kochani przyjaciele kapeli” Obecnie w Kurasiach gra jeszcze Młoda Kapela Kurasie oraz Dziecięca Kapela Kurasie.  

        Tegoroczny jubileusz 70 lecia istnienia kapeli miał mieć miejsce 10 października na sali widowiskowej Centrum Kultury im Józefa Mehoffera w Ropczycach i transmitowany bezpośrednio na kanale YouTube Telewizji Miejskiej Ropczyce. Na takie rozwiązanie zdecydowali się organizatorzy biorąc pod uwagę obecne ograniczenia sanitarne. Koncert jednak został odwołany w ostatniej chwili wraz z wejściem powiatu w strefę żółtą i zmianę obowiązujących zasad pandemicznych.

,,Trzeba czekać cierpliwie. Na 12 grudnia planowana jest premiera książki – wspomnienia o Albinie Kuraś  Dopóki serce nie zwolni bicia … Rzecz o Albinie Kuraś i jej kapeli . Liczymy, że może uda się połączyć te wydarzenia” dodaje pani Zofia. 

Na razie nie wiadomo kiedy uda się zorganizować wyczekiwany jubileusz. Jak zaznacza Zofia Mudryk, wszystko będzie zależało od sytuacji w kraju. ,,Na koncert jeszcze trzeba będzie zatem poczekać, a my gramy i śpiewamy dalej pamiętając o naszych korzeniach i tradycji ludowej”.

Do zobaczenia na koncercie.

red. Wiktoria Sworszt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.