STRAJKI – co sądzą na ten temat Polacy?

Obecnie w Polsce liczba osób strajkujących rośnie. Na ulice polskich miast wychodzi tysiące ludzi, którzy walczą o swoje prawa. W ostatnim czasie to temat strajku kobiet, trafia na główne strony portali internetowych. Sytuacja w kraju jest coraz bardziej niepokojąca, ponieważ prócz odbywających się protestów, pandemia przybiera na sile. Zalecana jest izolacja oraz spotkania w małych grupach. Tymczasem frekwencja strajkujących wynosi po kilkanaście tysięcy osób. Gazeta Parlamentarna zapytała rodaków co sądzą o aktualnej sytuacji i jak ona na nich wpływa.

Opinie oraz odczucia na temat strajku są różne. Jedni są przeciwni, drudzy go popierają, a trzeci mają obojętny stosunek. Protesty najbardziej przeżywają osoby wrażliwe, przez co ich samopoczucie i stan psychiczny pogarszają się. Odczuwają duży smutek i strach związany z konsekwencjami strajku. Martwią się, że opór może doprowadzić do rebelii oraz tragedii w szpitalach, gdzie nie będzie miejsc dlapacjentów z COVID – 19. Bowiem liczba protestujących rośnie wraz z zakażeniami.

Obawiam się o moją przyszłość w tym kraju. Kiedy patrzę na to, co się dzieje wokół mnie, mam ochotę spakować walizki i wyjechać. Jeśli nic się nie zmieni będę zmuszona do emigracji. Czuję się przytłoczona i przygnębiona, ponieważ strajk ma zły wydźwięk. Dewastowanie mienia publicznego czy miejsc kultu religijnego nie stawia strajkujących w dobrym świetle. – mówi czytelniczka Gazety Parlamentarnej.

Niektórzy uważają, że manifestacje to jedna wielka szopka” , ponieważ rządzący i tak nie zmienią swoich decyzji. Czują złość i zniecierpliwienie przez to, że obie strony nie potrafią porozumieć się w jakikolwiek sposób. Wiele młodych osób myśli o emigracji, ponieważ nie widzą przyszłości dla siebie w Polsce. A więc kto będzie napędzał gospodarkę? – zapytaliśmy. Nie wiem, niech się tym martwią rządzący. – odpowiedział student trzeciego roku zarządzania.

Wśród Polaków są również osoby bardzo oddane demonstracji. Zgodnie z ich opinią, należy jak najwięcej angażować się we wszelkiego rodzaju protesty. Są zmobilizowani do walki o swoje prawa i o to, co im się należy. Bardzo cieszą się z faktu, iż ludzie jednoczą i wspierają się w jednym celu. Najbardziej oddani sprawie pojawiają się na każdym proteście i głośno manifestują. Niestety zdarza się, iż podczas zgromadzeń dochodzi do dewastacji mienia publicznego oraz niszczenia miejsc kultu. Pojawia się również przemoc i agresja, co nie wpływa dobrze na opinię o strajkujących.

Jestem przepełniona pozytywną energią. Jestem dumna z tego, że ludzie jednoczą się walcząc o swoje i cieszę się z ich mobilizacji. Odczuwam silną potrzebę buntu, ponieważ mam dość chowania się po kątach. Podziwiam odwagę i waleczność tych, którzy otwarcie wyrażają swoje poglądy i niezadowolenie z obecnej sytuacji. Sama na protesty chodzę i jestem wzruszona postawą strajkujących. – wypowiada się studentka weterynarii.

Pewna część społeczeństwa podchodzi obojętnie do obecnej sytuacji. Nie mają zdania na temat strajku i nie interesują się, dlaczego ludzie strajkują i po co. Wynika to z faktu, iż nie widzą sensu wyrażania swojego zdania krzycząc i dewastując czyjeś mienie. Często uważają, że temat manifestacji ich nie dotyczy, więc nie ma sensu niepotrzebnie się denerwować, stresować czy psuć sobie humoru. Wiele Polaków nie bierze również udziału w strajkach, ponieważ znajdujemy się w miejscu, gdzie pandemia nie daje za wygraną.

Nie wiadomo na dzień dzisiejszy, jakie będą konsekwencje strajku. Jak można zaobserwować, zdania Polaków na temat strajków są podzielone i w każdej z grup pojawiają się inne emocje oraz odczucia.

Alicja Czyż

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.