Jadwiga Emilewicz przyznała urzędnikom ponad 12 mln zł nagród w niecały rok

Jak podaje Interia, była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w ciągu niecałego roku urzędowania przyznała pracownikom resortu ponad 12 milionów złotych nagród, z czego zdecydowaną większość w dobie pandemii koronawirusa. W lipcu wypłaciła urzędnikom ok. 6,4 mln zł. Trzy miesiące później, dzień przed swoim odejściem z resortu, przyznała im kolejne 5,58 mln zł. Najwyższe dodatki sięgały 30 tys. zł. – Ludzie nie dostaną pieniędzy na święta. To niezręczna sytuacja dla nowego kierownictwa – komentuje jeden z informatorów Interii.

O tym, że Emilewicz zdecydowała o gratyfikacji finansowej dla swoich podwładnych jako pierwsze, w połowie października, poinformowało radio RMF FM. Według stacji chodziło o ok. 6 mln zł. „Żeby zweryfikować informacje, zwróciliśmy się z oficjalnymi pytaniami do resortu. Chcieliśmy się dowiedzieć o wszystkich nagrodach, które w czasie swojego urzędowania przyznała Jadwiga Emilewicz” – podaje Interia.

Była wiceprezes Porozumienia rządziła w Ministerstwie Rozwoju od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. Pierwsze nagrody wypłaciła pod koniec ubiegłego roku, ale w porównaniu do kolejnych, nie były one wysokie. „Jak przekazał nam resort rozwoju, pracy i technologii w grudniu 2019 r. urzędnicy, w ramach nagród, otrzymali 325 tys. zł.” – informuje Interia.

Nagrody tuż przed odejściem

W lipcu 2020 r. Jadwiga Emilewicz przyznała swoim urzędnikom dokładnie 6,38 mln zł nagród. Tuż przed odejściem, ostatniego dnia urzędowania, zdecydowała się na kolejną transzę. Tym razem chodzi o 5,58 mln zł. W sumie, przez niecały rok rządów w Ministerstwie Rozwoju, wicepremier przyznała więc urzędnikom ponad 12 mln zł.

Środki zostały wypłacone w związku z zaangażowaniem w realizację zadań, jak również w związku ze zwiększoną liczbą zadań i intensyfikacją prac w okresie epidemii SARS-Cov-2 – przekazała Interii Alicja Steć z resortu rozwoju. „Z informacji, które nam przekazano wynika, że nagrody uzyskało 961 pracowników. Kadra kierownicza, czyli dyrektor generalny, dyrektorzy i zastępcy dyrektorów zainkasowali od 2,5 do 29,7 tys. zł.” – informuje Interia.

– Środki były wypłacane w ramach funduszu nagród oraz dodatkowych środków wygenerowanych w ramach oszczędności – mówi Steć. „Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w tym roku więcej nagród nie będzie, bo… skończyły się na nie pieniądze” – podaje Interia.

– Ludzie nie dostaną dodatków na święta. Kasa została wyczyszczona do zera – przekazał Interii informator z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. – To trudna sytuacja dla Jarosława Gowina, który przejął resort. Skoro wiadomo, że ministerstwo się powiększa, bo zajmie się też pracą – dodaje.

Była minister wyjaśnia

W październiku, kiedy w mediach można było czytać o 6 mln zł na nagrody, Emilewicz tłumaczyła, że była to „forma podziękowania i docenienia pracowników ministerstwa”.

„Pracowali dzień w dzień, po godzinach, nocą, przysypiając na karimatach po to, by jak najszybciej wypracować rozwiązania ratujące polskie firmy przed upadkiem, a miliony pracowników przed bezrobociem” – zapewniała była wicepremier.

„Po uzyskaniu oficjalnego stanowiska resortu próbowaliśmy poprosić o komentarz Jadwigę Emilewicz, ale nie odpisywała na SMS-y. Później wyłączyła telefon” – podaje Interia.

Więcej na: https://wydarzenia.interia.pl/autor/jakub-szczepanski/news-jadwiga-emilewicz-przyznala-urzednikom-ponad-12-mln-zl-nagro,nId,4836957

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.