Watykan podjął decyzję ws. kard. Henryka Gulbinowicza

Watykan zajął się sprawą kard. Henryka Gulbinowicza. Hierarcha kościelny był oskarżany o molestowanie seksualne. Został m.in. pozbawiony przywileju pochówku w katedrze i musi wpłacić pieniądze na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w piątek komunikat dotyczący kard. Henryka Gulbinowicza. Stolica Apostolska przeprowadziła dochodzenie ws. duchownego i przeanalizowała zarzuty dotyczące jego przeszłości.

Watykan podjął następujące decyzje. Kard. Gulbinowicz:

  • ma zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym,
  • ma zakaz używania insygniów biskupich,
  • zostaje pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

Duchowny musi również wpłacić „odpowiednią sumę pieniędzy” jako darowiznę na działalność Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

„Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej zakomunikowane dziś przez Nuncjaturę Apostolską w sprawie kard. Henryka Gulbinowicza. Zakaz uczestnictwa w nabożeństwach i wydarzeniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawienie prawa do nabożeństwa i pochówku w katedrze i wreszcie kara finansowa na rzecz Fundacji św. Józefa – to pokazuje, że zarzuty wobec kardynała były bardzo poważne, bardzo wiarygodne, i że nie dotyczyły tylko tuszowania, ale i – o co był oskarżony – o własne nadużycia seksualne, także wobec nieletnich” – skomentował na FB sytuację publicysta Tomasz Terlikowski. „Układ Gulbinowicza zresztą w ogóle jest w rozsypce. Najpierw usunięcie biskupa Edwarda Janiaka (wychowanek kardynała i biskup pomocniczy wrocławski), potem dochodzenie wszczęte wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia (sekretarz i kierowca Gulbinowicza za czasów jego posługi w Białymstoku), i aż nie sposób nie zadać pytania, co dalej. Bliskimi współpracownikami kardynała, jego wychowankami byli przecież także biskup Jan Tyrawa i wieloletni nuncjusz, a później Prymas abp Józef Kowalczyk, który – o czym też już wiadomo – przez lata tuszował rozmaite negatywne informacje dotyczące skandali seksualnych w polskim Kościele. Dzieje się, i wiele wskazuje na to, że będzie działo się więcej”.

Kard. Henryk Gulbinowicz był oskarżany o molestowanie seksualne. Przemysław Kowalczyk w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdził, że do kontaktu między nimi doszło, gdy miał 14 lat.

W maju 2019 r. do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kard. Gulbinowicza. Złożył je reprezentujący informatyka i poetę Przemysława Kowalczyka (ps. Karol Chum) mecenas Artur Nowak. Chum twierdzi, że był molestowany przez hierarchę kościelnego.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski twierdzi, że potrzebne są „dalsze radykalne decyzje” Stolicy Apostolskiej.

„Bardzo ważna decyzja Papieża Franciszka ws. kard. Henryka Gulbinowicza, b. metropolity Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebne są dalsze radykalne decyzje Watykan (u – red.), bo, jak już wielokrotnie pisałem, Kościół polski nie jest w stanie (a raczej nie chce) sam się oczyścić” – napisał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

– Mam nadzieję, że jest to początek oczyszczania polskiego Kościoła z tej niewygodnej, niedobrej, a w wielu miejscach hańbiącej przeszłości – dodał teolog i filozof Jarosław Makowski na antenie TVN24.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/watykan-podjal-decyzje-ws-kard-henryka-gulbinowicza-6572703093898144a; https://tvn24.pl/polska/arcybiskup-henryk-gulbinowicz-ma-zakaz-uzywania-insygniow-biskupich-i-uczestnictwa-w-celebracjach-tomasz-terlikowski-komentuje-4743996

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.