SZCZEPIONKA NA COVID – 19. Kiedy wrócimy do „normalności”?

Na konferencji prasowej Minister Mateusz Morawiecki oznajmił, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna szybciej niż się spodziewano. Amerykańska firma Pfizer oraz niemiecka firma BioNTech opracowały szczepionkę, która jest skuteczna w 90%. Obecnie przechodzi trzecią fazę badań i przetestowana została na ponad 43 tyś. ochotników. Co ważne, po jej zastosowaniu nie ma skutków ubocznych.

„Jesteśmy bliżej momentu, kiedy będziemy mogli dystrybuować szczepionkę. Poprzez przystąpienie do umowy latem, mamy razem z innymi państwami UE, równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. Naszym celem jest powrót do normalności.” – mówi Morawiecki.

11 listopada została podpisana umowa, na konkretną dawkę szczepionek. Minister zarządził również przygotowanie całej infrastruktury do szczepienia. Przewidywana ilość dawek dla Polski to co najmniej 20 mln wiosną, a jeśli się uda to wcześniej. Remedium najpierw otrzymają seniorzy, służby medyczne i mundurowe. Szczepionka nie ma być przymusowa, a dla chętnych.

Alicja Czyż

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.