Nowa książka Olgi Tokarczuk już 12 listopada

Jak poinformowało Wydawnictwo Literackie, nowa książka ubiegłorocznej noblistki będzie
miała swoją premierę 12 listopada. Czuły narrator będzie zawierał zbiór wykładów i esejów
noblistki, które prezentowała swego czasu m.in. na Uniwersytecie Łódzkim. W najnowszej książce nie zabraknie również mowy noblowskiej, do której pisarka nawiązała w tytule dzieła.

Pierwsza książka od czasów otrzymania literackiej nagrody nobla, przez Olgę Tokarczuk to
niemała gratka dla fanów. Wyczekiwane od dłuższego czasu dzieło, ma być swoistym uporządkowaniem wygłaszanych przez noblistkę wykładów i mów, lecz także zanurzeniem się w umysł pisarki. Pozwoli poznać jej osobowość, zrozumieć ją, być na kilka chwil jak ona.
Pisarka nie ukrywała, że miniony rok, głównie za sprawą zdobytej nagrody, był dla niej bardzo pracowity. Pochłonięta zarówno wywiadami, spotkaniami literackimi oraz działaniem na rzecz swojej fundacji stworzyła książkę, właściwie tylko za sprawą pandemii, która znacząco ograniczyła wszelką działalność kulturalną.


Spośród 12 tekstów zamieszczonych w najnowszej książce, bardzo wyraźnie przebija się głos i stanowisko noblistki – jej prawdziwe ja. Powielona w Czułym narratorze mowa noblowska o tym samym tytule to podkreślenie problemu z jakim teraz się zmagamy – bycia zagubionym w świecie, w którym bez literatury zanika wszelka duchowość człowieka. Dodatkowo publikacja zawierać będzie specjalne grafiki, stworzone przez ilustratorkę Joannę Concejo. Cała książka powstała we współpracy noblistki wraz z ilustratorką, która również zaprojektowała okładkę.


Dla fanów spodziewających się kolejnej powieści, bądź jej zbioru Czuły narrator może być sporym zaskoczeniem. Ujawnia on bowiem bardzo osobiste podejście do świata jak i do literatury. Nawołuje do zanurzenia się w powieść, snucia opowieści, otworzenia się na tajemnicę oraz wyjścia poza granice poznania. Z kolei dla nowych czytelników ciekawym doznaniem mogą być osobiste przeżycia pisarki, które zdradza w swoich esejach m.in. to, że jest ona miłośniczką kina artystycznego. Książka możliwa będzie do kupienia w księgarniach oraz w Internecie.

Wiktoria Sworszt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.