Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty FWK

Minister Kultury Piotr Gliński poinformował w mediach społecznościowych, że w związku z kontrowersjami, jakie wzbudziły wypłaty środków z Funduszu Wsparcia Kultury, zapomogi zostaną wstrzymane. To reakcja na oburzenie, jakie wzbudziła informacja o skali wypłat dla niektórych znanych artystów.

„Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat” – napisał minister kultury na Twitterze.

Tweet Glińskiego to odpowiedź na falę krytyki, jaką wywołała opublikowana przez Ministerstwo Kultury lista beneficjentów pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kultury. Krytycy zwracają uwagę na fakt, że największe kwoty przyznano bardzo zamożnym artystom, tymczasem wciąż brakuje rządowego wsparcia dla pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Piotr Gliński o algorytmie

W sobotę po publikacji listy przez Ministerstwo Kultury i po krytyce, jaka spadła na rząd w związku z decyzjami FWK, Gliński tłumaczył, że za wysokość przyznanych zapomóg odpowiedzialny był algorytm. Minister kultury twierdził również, że głosy sprzeciwu wobec działań jego resortu są wykorzystywaniem pandemii dla celów politycznych.

„Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami” – pisał Gliński. „O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia” – zapewniał.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/piotr-glinski-wstrzymuje-wyplaty-fwk-6575910596504544a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.