Powstała kolejna szczepionka, ma być skuteczniejsza

Koronawirus w Polsce i na świecie nie ustępuje. Nie ustępują także naukowcy, którzy w rekordowym tempie pracują nad opracowaniem szczepionki na COVID-19. Teraz do stawki dołączyła amerykańska firma Modera, która przekazała komunikat: mamy skuteczną szczepionkę.

Jak informuje brytyjska stacja BBC Moderna opracowała szczepionkę, która daje w 95 proc. daje ochronę przed COVID-19. W badaniu wzięło udział 30 tys. osób z USA, z czego połowa otrzymała dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni. Reszta otrzymała „placebo”.

Wyniki wstępnej analizy opublikowanej w poniedziałek (po przebadaniu pierwszych 95 przypadków osób zakażonych) wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. Dane wskazują, że w grupie było także 11 osób klasyfikowanych jako przypadki ciężkiego COVID-19, ale nie podlegały one szczepieniom. – Ogólna skuteczność była niesamowita… to wspaniały dzień – powiedział Tal Zaks, główny lekarz z firmy Moderna w rozmowie z BBC.

„Firma złoży teraz wniosek do amerykańskiego regulatora o przyspieszoną akceptację do wprowadzenia szczepionki na rynek” – pisze The Guardian. Moderna przekazała, że szczepionkę można przechowywać w konwencjonalnej zamrażarce w temperaturze -20 stopni Celsjusza do 6 miesięcy, a po rozmrożeniu szczepionkę można przechowywać do miesiąca w standardowych temperaturach od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Podczas testów nie wystąpiły żadne „sytuacje niepożądane”, wśród typowych skutków ubocznych pacjenci skarżyli się na: ból w miejscu wkłucia (niecałe 3 proc.), zmęczenie (ok. 10 proc. po drugiej dawce), bóle mięśni oraz stawów (odpowiednio 9 i 10 proc.).

Więcej informacji wkrótce.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-powstala-kolejna-szczepionka-ma-byc-skuteczniejsza-6576246139263968a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.