,,Zły”- Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Trwa XV edycja Festiwalu pt. ,,Nie taka ZŁA. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda” organizowanego przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Festiwal, jak wiele innych realizowanych w tym wyjątkowym czasie, odbywa się w formie online. Głównymi atrakcjami będą m.in. Monodram ,,Dziennik 1954”, koncert Leszka Możdżera, warsztaty pisania kryminałów czy premiera książki ,,Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda”.

Festiwal zawsze opowiada o postaciach ważnych dla życia Warszawy. Tegoroczna, 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, stanowiła idealną okazję do wybrania jego postaci jako ikony tegorocznego festiwalu. Decyzję taką podjęto z wielu powodów. Przede wszystkim było to hołdem złożonym w stronę znanego pisarza, który kochał Warszawę i dla którego Warszawa stała się głównym tematem. Po drugie, postać ta, stała się legendarna wpisując się w krajobraz miasta na przełomie lat 50. i 60. Jak wypowiada się dla serwisu PAP dyrektor muzeum Jan Odłakowski, to postać nie tylko legendarna, ale także będąca swoistą kwintesencją atmosfery Warszawy tego okresu. ,,W jego fenomenie jest coś takiego, że cały czas fascynuje, ludzie nadal go czytają, wciąż cieszy się zainteresowaniem”

Jak zaznaczają organizatorzy, jednym z ważniejszych elementów festiwalu jest premiera książki Grzegorza Sołtysiaka ,,Nie taka ZŁA. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda”. Opowiada ona o miejscach, nie tylko związanych z życiem pisarza, ale także o postaciach z jego książek, o bohaterach i o miejscach gdzie oni bywali. ,,W tym roku ze względu na pandemię Festiwal wyjątkowo odbędzie się online, czego oczywiście bardzo żałujemy”- wypowiadają się dla serwisu PAP organizatorzy.

Kolejnym z elementów Festiwalu będzie pokaz monodramu ,,Dziennik 1954” .,, To monodram będący jedną z pierwszych prób ożywienia sławnego Dziennika, który obrósł już legendami i dyskusją literaturoznawców. Pierwsza próbą przeniesienia go na ekran jest właściwie monodram w reżyserii Jerzego Zalewskiego, w interpretacji Piotra Fronczewskiego.”- zapowiedział Ołdakowski.

Dodatkowymi elementami będzie wykład versavianistyczny Jerzego S. Majewskiego, minimusical ,,Miasto Zarazy”, koncert ,,Szeptem do mnie mów”, gdzie zaśpiewa Barbara Wrońska i jej gość specjalny Katarzyna Groniec oraz warsztaty dziergania skarpet tzw. tyrmandówek, które wciąż kojarzą się mieszkańcom Warszawy z pogodnym, kolorowym usposobieniem pisarza.

Festiwal potrwa do 29 listopada.

Wiktoria Sworszt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.