28 edycja EnergaCAMERIMAGE oficjalnie rozpoczęta!

15 listopada oficjalnie rozpoczęła się 28 edycja Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. Wirtualnego otwarcia dokonał prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, podczas gdy dyrektor festiwalu Marek Żydowicz oraz dyrektor Europejskiego Centrum Festiwalowego CAMERIMAGE Kazimierz Suwała opowiedzieli o atrakcjach przewidzianych na czas tygodniowego festiwalu. Tegoroczny festiwal odbędzie się w całości w formie online, jednak ma być to forma bardzo zbliżona do odsłony stacjonarnej.

Największy i zarazem najbardziej znany festiwal, poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych, już od wielu lat działa na rzecz najznakomitszych artystów. Festiwal powstał, by pokazać i dostrzec pracę jaką wykonują operatorzy oraz docenić ich wkład w dane dzieło. Jak czytamy na stronie organizatorów EnergaCAMERIMAGE: „Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali.” Rokrocznie organizatorzy mają okazję dostrzec kunszt autorów zdjęć filmowych i nagrodzić ich przyznając nagrody za dokonania w dziedzinie sztuki filmowej.

Tegoroczny festiwal, jak ogłosili niedługo przed rozpoczęciem organizatorzy, został przeniesiony na płaszczyznę wirtualną. ,,Z uwagi na panującą na świecie sytuację pandemiczną część projekcji oraz spotkania, seminaria, konferencje odbędą się wirtualnie. Tworzymy specjalne rozwiązania, które mają umożliwić kontakt z naszymi gośćmi z każdego punktu na świecie i organizować spotkania z filmowcami obecnymi równolegle na różnych kontynentach.” – komentują organizatorzy Festiwalu. W wirtualnej przestrzeni EnergaCAMERIMAGE swój udział w wydarzeniach zapowiedzieli już: Viggo Mortensen,
Philippe Rousselot, Vittorio Storaro, Rodrigo Prieto, Oliver Stapleton, Łukasz Żal, Chris Doyle, Stephen Lighthill, Phedon Papamichael
i wielu innych.

Podczas festiwalu Złotymi Żabami, zostaną także nagrodzeni laureaci Nagród Honorowych. W tym roku będą to: Philippe Rousselot – francuski autor zdjęć, powszechnie znany i ceniony za swoją różnorodną twórczość w ramach kina europejskiego i amerykańskiego oraz Jonny Depp – uznany amerykański aktor filmowy i teatralny.

Na stronie organizatorów, dostępny jest zarówno harmonogram występów jak i instrukcja rezerwacji miejsc na poszczególne pokazy, czy możliwość zakupy karty wstępu na pokazy filmowe w wersji online, seminaria, konferencje i wiele innych.

Festiwal potrwa od 14 do 21 listopada. Wszelkie szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne na stronie organizatorów.

https://camerimage.pl

Wiktoria Sworszt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.