Dramat Kina Zorza! Pracownicy proszą o pomoc

Studenckie Kino Zorza od dłuższego czasu znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji. Wszystko z powodu zamknięcia kin na które zdecydował się rząd. Przyczyniło się to nie tylko do wstrzymania wszelkiej działalności kulturalnej- dla pracowników kina, to także brak wynagrodzeń oraz brak funduszy na utrzymanie. Z powodu braku pieniędzy pracownicy zwracają się o pomoc do rzeszowian.

,,Jak zamknęliśmy kino, przez kilka dni nie mogliśmy się otrząsnąć z szoku. Wszystko stało się tak nagle. Swoją decyzję rząd ogłosił praktycznie z dnia na dzień”wspomina Katarzyna Kazanecka z Kina Zorza.Najstarsze kino studyjne w Rzeszowie jest w dramatycznej sytuacji. Wiosną sale kinowe zostały zamknięte dla widzów na trzy miesiące z powodu szalejącej pandemii koronawirusa. Ledwo kino stanęło w miarę na nogi w lecie, kiedy przyszła jesień, najpierw rząd ograniczył widownie do 25 proc. miejsc, aby w listopadzie zamknąć kina na cztery spusty. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje, że jeśli dzienna liczba zakażeń będzie spadać, kina zostaną otwarte 30 listopada. W Zorzy martwią się jednak o to, czy faktycznie tak będzie. Niewiadomą jest też frekwencja, która zaraz po otwarciu może być niska.

Jeszcze przed ponownym zamknięciem kin, Zorza uruchomiła specjalną akcję mogącą uratować placówkę. Chodziło o zakup vouchera w kasie kina upoważniającego do uczestnictwa w seansie filmowym przeniesionym na inny, późniejszy termin. Obecnie, ponieważ kasa jest zamknięta, vouchery kupować można przez Internet. Pomoże to zebrać pieniądze potrzebne na utrzymanie kina, co ocali je przed zamknięciem.

,, Kupione bilety można przeznaczyć dla dzieci z Domów Dziecka dla dzieci z Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej „Tęczowy Domek” oraz dla rodzeństwa podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci – wymienia Kazanecka. Zapewnia ona również, że w momencie, gdy kina zostaną ponownie otwarte, dzieci zostaną zaproszone na seanse filmowe.

Ludzi kupujących Vouchery jest wiele, lecz ich liczba mniejsza jest, niż ta sprzed wprowadzenia nowych obostrzeń. By studenckie Kino Zorza mogło dalej funkcjonować, potrzebuje pomocy mieszkańców Rzeszowa i nie tylko.

Kino Zorza powstało 1956 roku. Jeśli przetrwa, w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 75 urodziny.

Link do strony wspierającej kino:

https://wspieramykina.vectorsoft.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=9&typetran=0


Wiktoria Sworszt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.