CBŚP z Rzeszowa rozbiło grupę przestępczą podejrzaną m.in. o wyłudzanie pieniędzy z tzw. tarczy finansowej

Policjanci CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i przy wsparciu Krajowej Administracji Skarbowej w Białej Podlaskiej, zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkom zarzuca się oszustwa, w tym także wyłudzenie ponad 185 tys. z tzw. tarczy finansowej. W sprawę może być zamieszanych kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych. Śledztwo jest rozwojowe.

Policjanci z CBŚP w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prowadzą od 2018 roku śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o liczne oszustwa, a w ostatnim czasie także o wyłudzanie środków finansowych pochodzących z rządowego programu na zapewnienie firmom płynności finansowej czy też zrekompensowania szkód zaistniałych w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, będących skutkiem pandemii koronawirusa.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych, jak też w wielu przypadkach pod pozorem jej prowadzenia, członkowie grupy wystawiali nierzetelne faktury. W ten sposób wykazywano obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez firmy. To z kolei umożliwiło uzyskanie m.in. od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. subwencji w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” – informuje policja.

Nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiały przede wszystkim wyłudzanie pożyczek, kredytów, lessingów i faktoringów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, członkowie grupy posłużyli się fałszywymi fakturami łącznie opiewającymi na kwotę ponad 16 milionów złotych.

W minionym tygodniu na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego została przeprowadzona akcja, w której brali udział policjanci z Rzeszowa przy wsparciu CBŚP z Warszawy i Katowic, a także funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Podczas działań zatrzymano 5 osób i przeszukano ponad 50 obiektów, mogących mieć związek z działalnością prawie 40 różnych podmiotów gospodarczych.

Zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien pieniądze oraz mienie w postaci m. in. samochodu wartego 450 tys. zł, luksusowych zegarków, czy urządzenie do endermologii warte ok. 170 tys. zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej osobie zarzut kierowania nią. Dodatkowo poszczególni podejrzani w zależności od pełnionej roli usłyszeli inne zarzuty, w tym dokonywania oszustw i wyłudzeń, fałszowania dokumentacji, a także działania na szkodę poszczególnych spółek. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W śledztwie występuje już 13 podejrzanych, którym ogłoszono łącznie 45 zarzutów.

Więcej na: https://nowiny24.pl/cbsp-z-rzeszowa-rozbilo-grupe-przestepcza-podejrzana-min-o-wyludzanie-pieniedzy-z-tzw-tarczy-finansowej-zdjecia-wideo/ar/c1-15306277

Fot. CBSP.POLICJA.PL

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.