Polska i Węgry wydały wspólne oświadczenie: „weto bazowym scenariuszem”

– Węgry nie przyjmą propozycji, które byłyby nie do przyjęcia dla Polski. Razem będziemy walczyć – ogłosił premier Wiktor Orban. – Użycie weta jest na dziś bazowym scenariuszem – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Jako pierwszy głos na konferencji prasowej zabrał węgierski premier. – W tej sprawie nie chodzi tylko o pieniądze (…). Fundusz Odbudowy jest potrzebny dla państw zadłużonych powyżej 100 proc. PKB, a nas to nie dotyczy (…). Tu chodzi o suwerenność i niezależność naszych ojczyzn, stąd dzisiejsze spotkanie – mówił w Budapeszcie węgierski premier. Wiktor Orban przypomniał ustalenia lipcowego szczytu w Brukseli.

– Daliśmy sobie i niemieckiej prezydencji czas, aby do końca tego roku spróbować znaleźć kompromis między podejściem różnych państw członkowskich w kontekście budżetu Unii – dodał szef Fideszu.

Mateusz Morawiecki: użycie weta jest bazowym scenariuszem

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. – Rozwiązanie Brukseli grozi rozpadem Unii Europejskiej. Prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego: to tak jakby nad konstytucją postawić rozporządzenie – przekonywał w Budapeszcie szef polskiego rządu. – My nie gorzej niż inni przestrzegamy tych zapisów – dodał Morawiecki.

– Dziś atakowane są Polska, Węgry, Słowenia. Innym razem to może być Rumunia, Włochy, Hiszpania. Prawo weta jest „zszyte z traktatami” i jest po to, aby dbać o interesy każdego z państw członkowskich – mówił w Budapeszcie Mateusz Morawiecki. – Nie zawahamy się użyć weta dla dobra całej UE. Zgoda na warunkowość to furtka do sporów w Unii, to kij na każde państwo, droga do rozbicia UE. Użycie weta jest dziś bazowym scenariuszem i służy temu, aby zatrzymać dynamikę narzuconą przez Wspólnotę (…). Nie chcemy Unii dwóch prędkości – dodał.

Polityk PiS stwierdził, że niemiecka prezydencja nie zastosowała się do lipcowych uzgodnień. – Nie chcemy, aby UE zboczyła z kursu. 27 państw ma różne wizji przyszłości i dlatego ta różnorodność musi być szanowana – dodał.

Polski premier oświadczył, że będzie bronił suwerenności, litery i ducha unijnych traktów. – Tak bronimy spójności Unii i suwerenności krajów członkowskich. Polska i Węgry działają nie tylko w imieniu własnym, ale także całej Wspólnoty. Mamy nadzieję, że namówimy innych do zatrzymania pogwałcenia zapisów traktatowych – mówił Mateusz Morawiecki.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/budzet-ue-polska-i-wegry-wydaly-wspolne-oswiadczenie-weto-bazowym-scenariuszem-6579831030184832a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.