Rzeszów najlepszy

,,Lwów nie oddamy” najlepszy na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Głosami jury spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery z rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej otrzymał nagrodę gółwną 20 edycji festiwalu- Laur Konrada. Jury przyznało także szereg innych nagród dla teatrów uczestniczących w festiwalu.


,,Dziękuję bardzo za nagrodę Laur Konrada. Jestem bardzo wzruszona”-takie podziękowania popłynęły z ust reżyserki spektaklu zaraz po ogłoszeniu wyników. Festiwal zakończył się w piątek wieczorem. Wtedy jury, na podstawie przesłanych przez oglądających konkursowe spektakle głosów, wyłoniło zwycięzcę całego festiwalu. Spośród rywalizujących teatrów najlepszy okazał się spektakl w wykonaniu aktorów z teatru im. Wandy Siemaszkowej.


Lwów nie oddamy” to spektakl o współczesnych relacjach polsko-ukraińskich. Choć nawiązuje do wydarzeń historycznych, nie skupia się na bolesnej przeszłości. Przeciwnie, dla twórców liczy się tu i teraz. To próba pokazania relacji pomiędzy zwykłymi ludźmi – Polakami i Ukraińcami, którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach przygranicznych, żyją razem lub obok siebie. Spotykają się w zakładach pracy, na uczelniach, w wynajmowanych mieszkaniach.


Sam wybór spektaklu na festiwalu także nie był przypadkowy. Dokładnie 1000 lat temu Bolesław Chrobry przegonił znad rzeki Bug rycerzy Jarosława Mądrego. 100 lat temu z kolei zakończyła się Bitwa o Lwów i wojna polsko-ukraińska a niedawno polski premier, udawszy się na Ukrainę, pragnął uwolnić kamienne lwy symbolizujące polską przeszłość. W spektaklu użyto kilku istotnych motywów by pokazać relacje łączące Polskę i Ukrainę już od pokoleń.


Dodatkowym urozmaiceniem spektaklu były wypowiedzi i zachowania zebrane w wywiadach, ankietach i wideoreportażu. Pokazywały one uprzedzenia i nienawiść zakorzenioną zarówno w pamięci Polaków jak i Ukraińców. Przygotowali je wspólnie twórcy z różnych dziedzin – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni.


Jury przyznało także inne nagrody dla wyróżnionych reżyserów i aktorów:

  • Nagrodę w konkursie na najlepsze słuchowisko Teatru Polskiego Radia, którą dla reżyserki Aleksandry Głogowskiej za słuchowisko „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły
  • Nagrodę w konkursie na najlepszy spektakl Teatru Telewizji realizowany przez WFDiF w ramach cyklu Teatroteka dla reżysera Filipa Gieldona za „Kasie” Wojciecha Tremiszewskiego.
  • Nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego dla Małgorzaty Warsickiej, reżyserki spektaklu „Mistrz i Małgorzata” wg Michaiła Bułhakowa z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
  • Nagrodę rzeczową Dziennika Teatralnego dla aktorki Marty Gzowskiej-Sawickiej za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Szczegółowa lista laureatów i przyzanych nagród na stronie organizatorów wydarzenia:


http://festiwal-interpretacje.pl/werdykt-jury-xx-edycji-festiwalu-interpretacje/

Fot. Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.