Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny zwycięzcą!

Wyłoniono zwycięzców XIII Podkarpackiego Przeglądu Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych ,,Do Korzeni”. W konkursie występowało łącznie 8 zespołów. Głosami jury zwyciężyła Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny.

Kapela Ludowa Kurasie to jeden z najstarszych zespołów działających na Podkarpaciu. Założycielem zespołu był Władysław Kamiński, ojciec wieloletniej szefowej, Albiny Kuraś, grającej w kapeli nieprzerwanie od początku jej założenia. Wielokrotnie doceniany i nagradzany zespół to dziś chluba Podkarpacia. Od zeszłorocznej śmierci szefowej, Albiny Kuraś, kapela planowała zorganizowanie jubileuszu na 70- lecie działania zespołu. Ze względu jednak na panujące w kraju ograniczenia, organizatorzy zmuszeni byli odwołać koncert i przełożyć go na inny termin.

Szczęśliwie, kolejny Podkarpacki Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych mógł przenieść się w całości do Internetu. Na posiedzeniu jury w dniu 26 listopada zdecydowano się na wyłonienie zwycięzcy jakim okazała się Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny. ,,Jury zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny kapel biorących udział w przeglądzie, zaangażowanie w kultywowanie tradycji ludowych oraz poszukiwanie zapomnianych melodii i przyśpiewek ludowych wzbogacających repertuar a także dorobek polskiej kultury ludowej.”- mówił przewodniczący jury Sławomir Gołąb. ,,Jury, mając na uwadze sytuacje epidemiologiczną, dziękuje i docenia wkład pracy w przygotowanie prezentacji konkursowych”. Jak tłumaczy, jury w tym roku postanowiło przyznać tylko jedno pierwsze miejsce. W dodatku na przeglądzie zabrakło zespołów prezentujących utwory w kategorii zespołów śpiewaczych, co ograniczyło ilość występujących.

Przyznaną nagrodę główną motywowano doborem repertuaru, autentyzmem oraz wiernością tradycji. Kurasie, jak wielokrotnie podkreślano, zdobyły ją jednak również za wyjątkowo wysoki poziom artystyczny, który wyróżniał się na tle zaprezentowanych utworów. Doceniono także dobór kostiumów adekwatny do wykonywanego repertuaru. Poza ,,Kurasiami”, w przeglądzie udział brali uczestnicy: Duklanie- Kapela Ludowa. Kapela GCKSIR w Świlczy, Iskierczanie, Kapela Ludowa Markowianie, Kapela Młode Kurasie, Kapela Ludowa Piasty, Zalasowianie.

Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, Portal informacyjny nowiny24, portal ZespołyLudowe.pl.

Więcej informacji o konkursie:

Fot: RDK Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.