XIII Europejskie Forum Gospodarcze

W Łodzi trwa 13. edycja Europejskiego Forum Gospodarczego, którego organizatorem jest samorząd województwa łódzkiego. Od 2 do 4 grudnia goście wydarzenia będą debatować o stanie gospodarki, wyzwaniach, które przyniosła pandemia i działaniach, jakie trzeba podjąć w tej sferze. Wśród panelistów internetowej debaty jest marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w głównej sesji Forum „Polska i świat w czasie pandemii”. W debacie oprócz niego uczestniczyli także: Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki, a także goście z zagranicy: Z Włoch Daniela Ballico, Burmistrz Ciampino oraz Roberto Ciambetti, Przewodniczący Rady Regionu Wenecja Euganejska, a także Juraj Droba, Przewodniczący Regionu Bratysława, Słowacja.

Debatę rozpoczął gospodarz, marszałek województwa łódzkiego, który przedstawił działania podjęte w jego regionie w czasie pandemii, podkreślając, że był to bardzo trudny rok, a pandemia nie oszczędziła żadnego kraju. Podkreślił, że EFG jest wydarzeniem, które ma być wsparciem dla regionów europejskich, formą drogowskazu na czas pandemii:

– Podczas Forum poruszymy tematy ważne dla gospodarki, dla społeczeństw. To będą uwagi, głosy ważne dla nas wszystkich, do zaadaptowania w różnych regionach Europy – powiedział marszałek Schreiber.

O działaniach podjętych na Podkarpaciu w czasie pandemii, jej wpływie na samorząd i gospodarkę, o następstwach marszałek Władysław Ortyl powiedział:

– Przestawienie naszych spraw społecznych, gospodarczych, musi być uwzględnione. Musimy mieć poczucie bezpieczeństwa, musimy uwzględnić kwestie np. w łańcuchach dostaw, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Dlatego śmiało można powiedzieć, że covid dał negatywne oddziaływanie, ale też uruchomił pewne mechanizmy zabezpieczające w gospodarce.

Marszałek podkreślił, że w lokalnych, podkarpackich firmach, pomimo pandemii, nie widać masowej rezygnacji z inwestycji, a co więcej jest zwiększone zainteresowanie innowacjami, pracami badawczo-rozwojowymi.

– To jest dobry sygnał i na tym możemy budować nasz optymizm – podkreślił marszałek Ortyl.

Goście z Włoch i Słowacji mówili o doświadczeniach swoich regionów w walce z pandemią, o tym jakie działania zostały podjęte, co się sprawdziło, a co było zbędne. Jak te decyzje wpłynęły na rozwój pandemii i stan gospodarki.

Juraj Droba ze Słowacji mówił o kwestiach logistycznych masowych testów w jego kraju:

– Te testy pokazały nam rozkład, poszerzanie się geograficzne pandemii, lepiej możemy się skupić np. na lokalnych zamknięciach – powiedział Droba.

Mówiono także o przygotowaniach do masowego szczepienia społeczeństw.

– Ta szczepionka przygotuje nas na trzecią falę pandemii. Wszyscy na tę szczepionkę czekamy. Czeka gospodarka, system społeczny, edukacja. Nasze szpitale i przychodnie planują już, przygotowują się do tego zadania – zapewnił marszałek Ortyl.

Tematem poruszonym podczas głównego panelu Forum były kwestie dotyczące dominacji Chin w sferze produkcji oraz następstw, jakie mogą nastąpić w gospodarce w tej kwestii.

„Rynek pracy po pandemii – kryzys czy rozwój? Nowe kwalifikacje, trendy, szanse” – to temat kolejnego panelu, który odbył się pierwszego dnia EFG. Specjaliści wypowiadali się w nim o sytuacji na polskim rynku pracy, o zmianach, jakie przyniósł wybuch pandemii i trendach. Zgodnie podkreślali, że pandemia wymusiła proces cyfryzacji gospodarki. Wiele uwagi poświęcono w tej części kwestiom edukacji, szkoleń, kompetencji.

Ewa Flaszyńska z Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii, podkreślała, że w przyszłości bardzo będą się liczyć kompetencje społeczne, zaś ograniczenia nałożone przez pandemię sprawią, że gospodarka będzie musiała się przekształcić w pewnym zakresie:

– Pandemia przyspieszy procesy gospodarcze, wymausi pojawienie się nowych usług, nowych branż, a także nowych modeli pracy zdalnej czy nauki on-line – powiedziała Flaszyńska.

Kolejne debaty będą dotyczyć inwestycji infrastrukturalnych, innowacji w logistyce czy sztucznej inteligencji. EFG to najważniejsze wydarzenie biznesowe centralnej Polski. W tym roku w ramach Forum odbywają się nie tylko debaty dotyczące przedsiębiorczości, ale także zaplanowano koncerty czy rozstrzygnięcie Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego.

Więcej na: https://www.podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/7951-xiii-europejskie-forum-gospodarcze

Fot. UMWP

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.