Nie żyje były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł w wieku 94 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje zdrowotne związane z zakażeniem koronawirusem.

Giscard d’Estaing zmarł w środę wieczorem w otoczeniu rodziny w swojej posiadłości Authon w departamencie Loir-et-Cher, w środkowej Francji. Powołana przez niego fundacja poinformowała, że były prezydent zmarł w rezultacie komplikacji po zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2.

Polityk, były prezydent Francji w latach 1974-81, był w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie hospitalizowany w związku z problemami kardiologicznymi i niewydolnością krążenia. Ostatnio, w połowie listopada, przebywał w szpitalu w Tours z powodu niewydolności układu oddechowego.

Giscard d’Estaing wystartował w wyborach prezydenckich w 1974, rozpisanych po śmierci Georges’a Pompidou. Miał wówczas 48 lat. Jako nowo wybrany prezydent, który objął rządy po latach sprawowania ich przez gaullistów, dążył do modernizacji Francji i francuskiego społeczeństwa. Zezwolił m.in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję. Zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, m.in. budowę sieci szybkich pociągów TGV.

W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej m. in. nawiązując ścisłą współpracę z ówczesnym kanclerzem RFN Helmutem Schmidtem. Razem położyli podwaliny pod europejską wspólną walutę tworząc Europejski System Monetarny (EMS). Opowiadał się też za polepszeniem stosunków z USA.

Valery Giscard d’Estaing „pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi”.

W 1978 r. na bazie kilku wspierających go ugrupowań Valéry Giscard d’Estaing powołał centrowo-prawicową Unię na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF).

W 1981 Giscard d’Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francois Mitterandem.

Od 1989 do 1993 r.Giscard d’Estaing zasiadał w Parlamencie Europejskim, w którym do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej.

W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy. Efektem jego pracy było opracowanie projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Jako były prezydent wszedł w skład Rady Konstytucyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił też funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy.

Valery Giscard d’Estang po raz ostatni pokazał się publicznie 30 września 2019 r. na pogrzebie innego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, który w latach 1974-76 był premierem w jego gabinecie.

Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego złożyli politycy wszystkich francuskich ugrupowań politycznych. Były prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył, że Giscard d’Estaing „przez całe życie pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi”.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci byłego prezydenta Republiki Francuskiej Valery’ego Giscarda d’Estaing. W tym dniu żałoby składam na pana ręce, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu dla bliskich zmarłego, jak i dla wszystkich obywateli Republiki Francuskiej pogrążonych w smutku” – napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji.

Podkreślił, że Valery Giscard d’Estaing w pamięci Europejczyków zapisał się jako polityk oddany sprawie pogłębienia integracji europejskiej, której poświęcił wiele lat swojego życia, również po zakończeniu pełnienia funkcji prezydenta Republiki Francuskiej, najpierw gdy zasiadał w Parlamencie Europejskim, a następnie kiedy przewodniczył pracom Konwentu ds. Przyszłości Europy.

Premier Francji Castex wspomina w komunikacie prasowym, że Giscard d’Estaing został „wybrany, gdy Francja borykała się z poważnym kryzysem gospodarczym będącym skutkiem pierwszego kryzysu naftowego”, ale prezydent był wówczas w stanie realizować solidarną politykę gospodarczą i społeczną. „Znacząco rozwinął konstrukcję europejską i międzynarodowe wpływy Francji, której historię naznaczył” – ocenił Castex. Jego „reformy społeczne pozostają aktualne w szczególności dla sytuacji kobiet i najmłodszych” – dodał.

„Ten wielki sługa państwa był inspektorem finansów, merem, deputowanym Francji i Europy, ministrem, przewodniczącym władz regionu, członkiem Rady Konstytucyjnej, uczonym i prezydentem Republiki. W ten sposób pracował dla interesu ogólnego przez 65 lat, na wszystkich szczeblach. Służył Francji” – napisał w długim liście kondolencyjnym prezydent Macron.

Jak podkreślił, kierunki, które nadał Francji, nadal wskazują, jak postępować. „Sługa państwa, polityk postępu i wolności, jego śmierć jest żałobą dla narodu francuskiego” – zaznaczył obecny szef państwa. „Valery Giscard d’Estaing, którego niezrównanymi przewodnikami byli Maupassant i Baudelaire, był również człowiekiem literatury. Autorem esejów, powieści i wspomnień, został wybrany do Akademii Francuskiej w 2003 roku i nigdy nie przestał pielęgnować miłości do naszego języka” – zauważył prezydent.

„Z wielkim smutkiem” wiadomość o śmierci Giscarda d’Estaing przyjął były centroprawicowy prezydent Nicolas Sarkozy. Na Twitterze określił zmarłego jako człowieka, „który pracował całe życie, aby zacieśnić więzi z narodami europejskimi”. „Poszukiwał i osiągnął sukces, unowocześniając życie polityczne, a swoją wielką inteligencję poświęcił analizie najbardziej złożonych zagadnień międzynarodowych” – wskazał Sarkozy.

Dla byłego socjalistycznego prezydenta Francois Hollande’a Francja „straciła męża stanu, który zdecydował się otworzyć na świat”. Hollande oddał hołd Europejczykowi, który – jak to ujął – „nie zawsze był rozumiany”, a „zmodernizował Francję”. Przypomniał o reformach przeprowadzonych przez Giscarda d’Estaing, który również „przyczynił się do wzmocnienia francusko-niemieckiego tandemu, ustanowienia unii walutowej i otwarciu wspólnego rynku”.

Dla przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, Richarda Ferranda były prezydent był „wielkim demokratą i wielkim Europejczykiem”. Ferrand zaproponował umieszczenie tablicy pamiątkowej w prezydium Zgromadzenia Narodowego na cześć zmarłego.

„Obniżenie wieku pełnoletności, legalizacja aborcji, powołanie sekretarza ds. statusu kobiet to tylko niektóre z reform, które mu zawdzięczamy” – powiedział przewodniczący Senatu Gerard Larcher, który zwrócił także uwagę na „europejską wizję” byłego prezydenta– reformatora.

W czwartek wieczorem Macron zwróci się do narodu, aby oddać hołd zmarłemu byłemu prezydentowi Republiki. Macron przełożył z tego powodu zapowiadany wcześniej wywiad dla młodzieżowego serwisu Brut na temat pandemii i sytuacji kryzysowej w związku z ustawą o globalnym bezpieczeństwie i napiętej sytuacji we francuskiej policji.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/francja-nie-zyje-valery-giscard-destaing-6582148081289760a; https://polskifr.fr/polska-we-francji/smierc-giscarda-destainga-kondolencje-od-dudy-wspomnienia-macrona-i-castexa/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.