45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już 8 grudnia

W tegorocznym konkursie o nagrodę główną, Złote i Srebrne Lwy, rywalizować będzie 14 filmów. Na specjalnej platformie obejrzeć można będzie 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów reżyserów. Dodatkowo dwa filmy z Konkursu Głównego dostępne będą na wybranych platformach streamingowych. Będą to ,,Jak zostałem Gangsterem. Historia prawdziwa” w reż. Macieja Kawulskiego ( Netflix) oraz ,, Sala samobójców. Hejter” w reż. Jana Komasy ( Player).

45 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w całości online. Ta wiadomość została podana do mediów już w listopadzie i zgodnie z zapowiedziami, filmy będą odtwarzane w wirtualnych salach kinowych. Widzowie z kolei będą mogli oglądać wybrane filmy za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej.

Na platformie VOD FPFF znajdzie się część filmów zakwalifikowanych do konkursów, co wynika z obostrzeń licencyjnych, narzuconych przez dystrybutorów organizatorom Festiwalu. Dostęp do wybranych tytułów będzie ograniczony wyłącznie do grona akredytowanych dziennikarzy” – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa 45. FPFF Magdalena Jacoń.

Jak wyjaśniła, „niektóre wydarzenia towarzyszące, adresowane do przedstawicieli branży, będą wymagały wcześniejszej rejestracji uczestników”. „Duża część zaplanowanych wydarzeń – spotkań, konferencji, koncertów – będzie dostępna online dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akredytacji” – dodała.

,,Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.”– czytamy na stronie organizatorów 45 FPFF.

Tegoroczne filmy  w Konkursie Głównym dostępne na VOD FPFF dla osób akredytowanych (branża i dziennikarze) to m.in. – „Mistrz” (reż. Maciej Barczewski), „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (reż. Mariusz Wilczyński) i ,,Zieja” (reż. Robert Gliński). Dla akredytowanych dziennikarzy udostępnione będą także znane „25 lat niewinności” (reż. Jan Holoubek), „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska), „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski) i „Tarapaty 2” (reż. Marta Karwowska).

Dodatkowym urozmaiceniem festiwalu mają być sekcje pozakonkursowe a także zaprezentowanie wybranych filmów będących tegorocznymi laureatami Platynowych Lwów i nagród za całokształt twórczości. Będą to  „Kobieta z prowincji” i krótkometrażowe „Wypracowanie” w reż. Andrzeja Barańskiego i „Komornik” w reż. Feliksa Falka. Pokazane zostaną także cztery wybitne dzieła polskiej kinematografii odnowione cyfrowo: „Krzyżacy” (reż. Aleksander Ford), „Ostatni etap” (reż. Wanda Jakubowska), „Personel” (reż. Krzysztof Kieślowski) i „Test pilota Pirxa” (reż. Marek Piestrak). Każdemu z nich towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami.

Coroczny Festiwal wzbogaci także Polonica, czyli najstarsza obok Konkursu Głównego filmowa sekcja poświęcona polskim produkcjom filmowym ze znacznym udziałem polskich twórców i producentów. W tym roku będzie to ,,Aida” (reż. Jasmila Zbanic), „Niepamięć” (reż. Christos Nikou) i „Sole” (reż. Carlo Sironi).

Więcej informacji: https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/ogloszono-program-45-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych/efmh0c6

Pełna lista filmów i program festiwalu dostępny na stronie organizatorów:

https://festiwalgdynia.pl/

Fot: Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.