W tym roku nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w diecezji rzeszowskiej księża nie będą odwiedzać parafian. Biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach. „W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie” – czytamy w pierwszym punkcie dokumentu. W dalszej części bp Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach. – Organizując nabożeństwa w świątyniach, należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach – dodaje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

W kolejnych punktach zaleceń czytamy, że podczas mszy świętej należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Należy także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów.

Po liturgii ma odbyć się kolędowanie oraz rozmowy poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest także rozdanie broszury wizyty duszpasterskiej, w której jest zamieszczona modlitwa do odmówienia przez parafian w domu. „Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą” – czytamy w zalecaniach wydanych przez biskupa Jana Wątrobę. W ostatnim punkcie zaleceń czytamy, że jedynym wyjątkiem, który uzasadnia odwiedziny księdza w domu, jest poświęcenie nowego domu bądź inna, ważna racja duszpasterska. – To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym – wyjaśnia ks. Nowak.

Więcej na: https://nowiny24.pl/diecezja-rzeszowska-nie-bedzie-koledy-w-tradycyjnej-formie-jest-jeden-wyjatek-znamy-zalecenia-biskupa-watroby/ar/c1-15327942

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.