39. Spotkania Cymbalistów 2020

Kolejne, już 39. Spotkania Cymbalistów odbędą się z inicjatywy Wojewódzkiego Domu Kultury i będą w całości transmitowane online. Wyjątkowe wydarzenie potrwa 3 dni. Będzie obejmować seminarium poświęcone tematyce cymbałów i liry oraz występy zarówno solowych cymbalistów jak i zespołów, które w swoim składzie mają cymbały.

Coroczne „Spotkania Cymbalistów” to unikatowy konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie już 39 raz. Konkurs ma niepowtarzalny charakter. Jego zadaniem jest ochrona od zapomnienia sztuki gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Niezwykle istotne jest stwarzanie ludowym muzykom możliwości do zaprezentowania sztuki gry co możliwe jest właśnie dzięki takim spotkaniom. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację całość Spotkań odbędzie się on-line i będzie transmitowana na żywo.

Wydarzenie rozpocznie się od części poświęconej historii, zasięgu i miejscu występowania cymbałów na Podkarpaciu. Wykład wzbogacony zostanie o pokaz gry na cymbałach podczas którego zaprezentowana zostanie budowa instrumentu. Poza cymbałami pokazana zostanie także dokładna budowa liry korbowej również uzupełniona o najważniejsze informacje o historii, funkcji i występowaniu tego nietuzinkowego instrumentu. Wykład obejmie także prezentację gry na instrumencie co będzie zwieńczeniem warsztatów.

Następnie odbędzie się prezentacja konkursowa występów solistów- cymbalistów. Uczestnicy, poza tradycyjnymi utworami jakie wykonają na instrumentach, zaprezentują także po jednym utworze muzyki popularnej. Dzięki temu pokazane zostanie użycie tego, niekiedy postrzeganego jako już archaiczny, sprzętu jako wciąż istotnego i żywego- nie tylko w kulturowej świadomości.

Ostatnim elementem Spotkań będą prezentacje występów kapel również grających na cymbałach lub takich, które w swoim składzie posiadają cymbały. Wydarzenie to jest imprezą ważną nie tylko dlatego, że służy ochronie dziedzictwa kulturowego, ale także co roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Ochrona polskiego folkloru to rzecz niezwykle istotna jak również ciekawa. Dzięki wydarzeniom takim jak to, możliwa jest popularyzacja kultury ludowej oraz integracja wraz z wymianą cennych doświadczeń.

W tym roku jury wyjątkowo oceni występy konkursowe na podstawie wcześniej nadesłanych nagrań. Spotkanie rozpocznie się 11 grudnia i potrwa do 13. Całość Spotkań będzie transmitowana online na profilu Facebook Wojewódzkiego Domu Kultury.

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.