Jest kompromis w sprawie budżetu UE

Szczyt UE trwa. Tematem najgorętszych rozmów jest kwestia budżetu wspólnoty na lata 2021-2027. W czwartek poinformowano, że przywódcy doszli do porozumienia. Budżet UE został zatwierdzony. Informację o zatwierdzeniu budżetu Unii Europejskiej na przyszłe lata potwierdził w czwartek ok. godz. 19 szef Rady UE, Charles Michel. – Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy – przekazał Michel.

Dwudniowy szczyt Unii Europejskiej rozpoczął się w czwartek po południu i nikt z ekspertów politycznych nie spodziewał się, że decyzja co do unijnego budżetu zostanie podjęta tak szybko. W Brukseli na miejscu Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Przyszły budżet Unii Europejskiej oraz planowany fundusz odbudowy to łącznie aż 1,8 bln euro.

Jeszcze w środę zebrali się ambasadorowie państw UE, którym przedstawiono propozycję kompromisu, wypracowanego na konsultacjach w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. O tym, że spór o mechanizm łączący wypłaty środków unijnych z praworządnością dobiega końca, poinformowała jako pierwsza agencja Reutera. Doniesienia potwierdził później w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

– Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących porozumienia w sprawie unijnego budżetu. Sprzeciwia mu się kilka krajów, możliwe, że kompromis nie zostanie wypracowany w czwartek – powiedział w czwartek wiceszef MSZ, którego obawy jak widać się nie sprawdziły.

Jabłoński podkreślił, że „kluczowym elementem, który powinien znaleźć się w porozumieniu, są dla nas wiążące kryteria związane z mechanizmem warunkowości, który będzie mógł zostać użyty tylko wtedy, gdy dojdzie do naruszenia interesów finansowych UE”. – Innymi słowy, jeżeli nie dojdzie do szkody dla budżetu, nie będzie można zastosować mechanizmu warunkowości – dodał.

– Nie zgodzimy się na próby rozmiękczania tych zapisów i dopuszczenie arbitralności – zastrzegł wiceminister spraw zagranicznych.

Wcześniej optymizm przed dwudniowym szczytem UE wyraził też wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin. – Wierzę, że rozmowy, które rozpoczną się jutro na szczycie Unii Europejskiej podczas posiedzenia RE doprowadzą do tego, że wszyscy my europejczycy zbliżymy się do siebie o ten brakujący centymetr – mówił Gowin.

Spór o kwestię budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 trwał od wielu tygodni. Jego zatwierdzeniu sprzeciwiały się Polska i Węgry, które do tej pory nie zgadzały się na powiązanie wypłat pieniędzy z przestrzeganiem tzw. zasady praworządności. Pomysł od początku popierało 25 pozostałych państw UE.

Stanowczo przeciwny mechanizmowi był także wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Po tym, jak w środę pojawiła się informacja, że Polska i Węgry zgodziły się wstępnie na zaproponowany kompromis, lider Solidarnej Polski natychmiast skrytykował działania polskiego rządu.

„Konkluzje interpretujące i wytyczne nie są prawem! Prawem jest rozporządzenie. Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów. Nie zgadzamy się na to!” – napisał na Twitterze po Ziobro.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/budzet-ue-przywodcy-zdecydowali-ws-srodkow-unijnych-6584800892676800a

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.