Rok po Noblu…

10 grudnia, dokładnie rok temu, Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. Z okazji tej rocznicy, fundacja noblistki, Wrocławski Dom Kultury i Wydawnictwo Literackie wspólnie zorganizowały obchody ,,czułej rocznicy” w ramach której możliwe będzie jedyne w tym roku spotkanie z pisarką. Dodatkowo będzie to formą promocji nowej książki noblistki pt. ,,Czuły narrator”.

Dokładnie rok temu cały świat wzruszył się na wieść, że w ręce wybitnej pisarki, Olgi Tokarczuk, powędrowało najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury. Kilka dni przed tym wydarzeniem, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej, słuchacze usłyszeli ,,Czułego narratora„- tak zatytułowana była mowa noblowska pisarki. Jej tekst został przedrukowany w mediach na całym świecie a dodatkowo przetłumaczono go na kilkadziesiąt języków. Po roku ukazało się kolejne dzieło pisarki-,,Czuły narrator”, który poza mową noblowską zawiera także publikację składającą się z wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk.

10 grudnia, poza wspomnieniem otrzymanej nagrody, obchodzona będzie także inna rocznica. Rok temu powołana do życia została także Fundacja Olgi Tokarczuk powstała z inicjatywy Miasta Wrocławia i Wrocławskiego Domu Literatury. Podczas spotkania nadarzy się wyjątkowa okazja do zaprezentowania owoców kilkumiesięcznych prac Fundacji. Były to m.in. zrealizowane konkursy literackie ,,Jak zdobyć Nagrodę Nobla” mające promować czytelnictwo. Zachęcały one młodzież do podejmowania prób literackich, do spełniania marzeń jak ziściło się to w przypadku Tokarczuk. Uczniowie mieli na celu stworzyć bajkę lub opowieść zainspirowaną tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się o godz. 18.00 i będzie poprzedzało wyczekiwaną rozmowę z noblistką. Podczas zaplanowanego spotkania można będzie usłyszeć także o kolejnych planach działalności fundacji oraz posłuchać koncertu Marii Peszek. Piosenkarka dwa miesiące wcześniej, w ramach obchodów Jesieni wystąpiła we Wrocławiu- Mieście Literatury. Ze względu jednak na pandemię, koncert odbył się bez udziału publiczności. W ramach obchodów rocznicy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla dla Tokarczuk, o godz. 21.00 zostanie zaprezentowany fragment występu piosenkarki przez nią samą określany jako ,,kobiecy sojusz przeciwko ciemności”.

Wydarzenia transmitowane będą na Facebooku i kanale YouTube.

Fot: Media

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.