Śladami Edwarda Janusza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na prelekcję online ,,Dziedzictwo Edwarda Janusza- rzeszowskiego fotografa”. W tajniki fotograficznego kunsztu wybitnego artysty ze Lwowa zagłębi się Rafał Kocoł- kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Edward Janusz urodził się we Lwowie 19 października 1850 roku. Studiował na politechnice Lwowskiej choć ze względu na sytuację materialną rodziny nie zdołał ukończyć studiów. Służył w wojsku i to właśnie tam zainteresował się fotografią. Sam nauczył się posługiwać aparatem ze statywem i po 30 latach, w 1880 roku, zajął się zawodowo fotografią. Początkowo pracował na przedmieściach Lwowa. Za namową przyjaciela przyjechał do Rzeszowa gdzie otworzył zakład w opuszczonym przez fotografa Józefa Zajączkowskiego lokalu przy ulicy Sandomierskiej 18( dzisiejsza Grunwaldzka).

O zakładzie Janusza pisał Kurier Rzeszowski opisując go jako miejsce w pełni zasłużone na na ,,uznanie ze strony ludności tutejszej”. Z kolei jego fotografie miały odznaczać się dokładnym i wzorowym wykonaniem. Fotograf najbardziej lubił zdjęcia portretowe. Starał się dzięki nim jak najlepiej ukazywać osobowość fotografowanego. Z kolei niektóre ze zdjęć bardziej przypominały portrety malarskie.

Janusz regularnie wychodził na miasto i starał się uwieczniać codzienne życie rzeszowian. Chętnie także uczestniczył we wszystkich wydarzeniach i uroczystościach upatrując w nich idealną okazje do wykonywania zdjęć. W swoim zakładzie zaś, poza wykonywaniem i obróbką zdjęć, sprzedawał rozmaite akcesoria do aparatów oraz wydawał pocztówki.

Edward Janusz zmarł w 1914 roku po długiej chorobie. Jego wyjątkowy talent uhonorowany został w 1898 roku tytułem Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa. Za życia nazywany był Kronikarzem Codzienności a nam zostawił po sobie bogate archiwum szklanych klisz na których uwiecznił tysiące mieszkańców Rzeszowa. Zbiór ten- będący zarazem największym w Polsce- znajduje się w zasobach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Spotkanie online rozpocznie się 16 grudnia o godz. 17.00. Uczestnictwo w wydarzeniu możliwe będzie za pośrednictwem specjalnej platformy ClickMeeting. Rejestracji dokonać można na stronie:

https://bibliotekarzeszow.clickmeeting.com/-dziedzictwo-edwarda-janusza-rzeszowskiego-fotografa-prelekcja-rafala-kocola/register

Fot: Materiały organizatorów

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.