Demonstracje w Warszawie

W niedzielę, 13 grudnia, w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w różnych miastach Polski odbyły się demonstracje zorganizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. W Warszawie, gdzie zorganizowano główną manifestację, do protestu dołączyli przedsiębiorcy oraz niewielka grupa górali z Podhala, którzy chcieli zwrócić uwagę na swoją złą sytuację spowodowaną zamknięciem pensjonatów i hoteli. Niepokojące obrazki w Warszawie. Policja rzuciła do ochrony Kaczyńskiego potężne siły.

Jak podaje portal www.fakt.pl, tysiące osób wyszło na ulice polskich miast, by uczestniczyć w antyrządowych protestach. Strajki obyły się w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W Warszawie demonstracja rozpoczęła się od marszu pod dom Jarosława Kaczyńskiego. Zorganizowano ją pod hasłem „Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko!”. W manifestacji uczestniczyli nie tylko zwolennicy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, ale też innych antyrządowych środowisk, a także przedsiębiorcy i górale.

„PiS prowadzi wojnę z całym światem: z kobietami, z młodzieżą, z nauczycielami, z lekarzami, z przedsiębiorcami, z pracownikami budżetówki, z Europą. Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tak naprawdę wprowadzili nam faktyczny stan wojenny. Lekceważą społeczeństwo. Napychają sobie kieszenie. Biją ludzi na ulicach. Chodźmy razem po wolność” – napisano w opisie wydarzenia.

Demonstracje antyrządowe w Warszawie. Uczestnicy omijali blokady policji

Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 12. Uczestnicy ruszyli z pl. Romana Dmowskiego (nazywanego przez Strajk Kobiet rondem Praw Kobiet). Organizatorzy manifestacji ogłosili, że zamierzają przejść ulicą Marszałkowską w kierunku Żoliborza i dotrzeć pod dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale w okolicach ul. Świętokrzyskiej manifestację zatrzymała policja.

Służby pilnowały pomników

Protestujący omijali jednak blokadę bocznymi ulicami. Policyjne blokady pojawiły się także w innych miejscach stolicy m.in. Wisłostradzie. Kordon służb mundurowych pilnował również pomników ofiar katastrofy smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego. Dostępu do tych miejsc chroniło około kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Sznur radiowozów w okolicy domu Kaczyńskiego

Na Żoliborzu na manifestantów czekały już służby policji. Pod domem Jarosława Kaczyńskiego ustawiono blokadę złożoną ze sznura radiowozów oraz policjantów. Drugi kordon policji powstał na ul. Potockiej. Uczestnicy protestu wykrzykiwali w stronę policjantów, by „zdjęli mundur i przeprosili matki”. W mediach społecznościowych z kolei pojawiły się porównania do milicji ze stanu wojennego.

Po godz. 14 tłum dotarł na Żoliborz, gdzie słychać było okrzyki: „Je**ać PiS, „Jarek wypad z Unii, my zostajemy”. Puszczany był również utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Niektórzy manifestujący odpalali race. Tymczasem policja nawoływała do rozejścia się.

Policja o manifestacji: „nielegalne zgromadzenie”

Wcześniej stołeczna policja przekazała Twitterze, że niedzielne zgromadzenie jest nielegalne. Policjanci do uczestników kierowali komunikaty o zachowanie zgodne z prawem. Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak przekazał również, że na miejscu działały Zespoły Antykonfliktowe Policji.

Po godzinie 15 tłum zaczął się rozchodzić do domów. Niektórych uczestników miano wtedy legitymować i spisywać. „Wylegitymowano pierwsze osoby. W związku z naruszeniem prawa kierowane będą wnioski o ukaranie do sądu, jak również nakładane są mandaty karne” – poinformował Marczak. Po zakończeniu manifestacji na Żoliborzu niektórzy udali się pod budynek Komendy Stołecznej Policji.

Gdzie był Jarosław Kaczyński?

Rzecznik PiS Anita Czerwińska zaprzeczyła doniesieniom jakoby Jarosława Kaczyńskiego nie było w tym czasie w Warszawie. „Patologiczni kłamcy znowu łżą o wyjeździe Prezes #PiS J.#Kaczyński poza Warszawę” – napisała na Twitterze, a wcześniej zamieściła zdjęcia Kaczyńskiego spod grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożył kwiaty w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W porównaniu do poprzednich manifestacji niedzielny strajk odbył się bez większych incydentów. Policja informowała, że na skrzyżowaniu ulic Zajączka i Mickiewicza grupa protestujących zaatakowała funkcjonariuszy. „Na miejsce skierowano pododdział zwarty. Sytuacja została opanowana. Trwają czynności w kierunku naruszenia nietykalności cielesnej policjanta” – przekazano. Z relacji uczestników manifestacji na Twitterze wynika, że doszło do kilku zatrzymań i utarczek z policją.

Na zakończenie koncert

Na godzinę 18 w jednym z bloków przy ul. Mickiewicza zaplanowano koncert upamiętniający ofiary Stanu Wojennego. „13 grudnia otworzymy okna i przewietrzymy ten duszny kraj. Przygotujcie się na powiew świeżości ze świata pokoju, miłości i wzajemnego szacunku” – napisali na Facebooku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W oknie budynku przy ul. Mickiewicza wystąpić mają m.in. Stanisław Soyka, Tomek Lipiński i Grzegorz Hardej.

O godz. 17 na elewacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wyświetlono natomiast logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wydarzenie oglądali przechodnie; na miejscu obecne były również grupy związane ze środowiskiem protestujących przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji.

Manifestacje w rocznicę stanu wojennego zorganizowano także w innych polskich miastach m.in. Łodzi, Bielsku-Białej i Krakowie. W tym ostatnim mieście z manifestującymi także walczono blokadami policji. W Szczecinie na budynku siedziby PiS i pomniku Lecha Kaczyńskiego pojawiły się natomiast plakaty Strajku Kobiet oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Więcej na: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/dom-kaczynskiego-chroniony-przez-policje-niczym-twierdza-strajk-kobiet-w-warszawie/rkk06th#slide-1

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.