Nie żyje John Le Carré

-Z wielkim smutkiem muszę podzielić się wiadomością, że David Cornwell, znany światu jako John le Carré, zmarł po krótkiej chorobie – nie związanej z COVID-19- w Kornwalii, w sobotę wieczorem 12 grudnia 2020 r. taką wiadomość podał do mediów literacki agent pisarza Johny Geller. John le Carré miał 89 lat.

John le Carré, właściwie David John Moore Cornwell, urodził się 19 października 1931 w Poole w hrabstwie Dorset w Anglii. Studiował na Universytecie w Bernie, ukończył Lincoln College w Oksfordzie a następnie wykładał w Eton College (1956-1958). Swoją pisarską karierę rozpoczął powieścią ,,Budzenie zmarłych”. Po dwóch latach, gdy ukazało się jego kolejne, wielkie dzieło, ,,Ze śmiertelnego zimna”, Le Carré był już znanym i cenionym pisarzem. Jego książki zajmowały czołowe miejsca na listach bestsellerów przez niemalże sześć dekad.

Zdaniem krytyków, nikt tak jak on nie potrafił oddać klimatu zimnej wojny. Wiele z jego powieści utrzymane było w klimatach szpiegowskich bądź zahaczało o wątki zdrady, intrygi i licznych sekretów. Po książki le Carré sięgało także wielu filmowców. Mowa tutaj o takich ekranizacjach jak ,,Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, ,,Szpieg”, ,,Nocny recepcjonista”, ,,Bardzo poszukiwany człowiek” oraz głośny ,,Wierny ogrodnik„- nagrodzony Oscarem i nagrodą Złotego Globu film, w którym odtwórcami głównych ról zostali Ralph Fiennes i Rachel Weisz. Łącznie na podstawie jego powieści nakręcono siedem filmów fabularnych.

John la Carré był także laureatem wielu nagród m.in. Crime Writers’ Association Dagger of Daggers Awards oraz British Book Award w kategorii książki filmowej roku. Jego ostatnią nagrodą była Nagroda im. Olofa Palmego.

Fot: Media

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.