Podsumowanie dotychczasowej działalności Szlachetnej Paczki po Weekendzie Cudów

To były intensywne, ale pełne wzruszeń i szczęścia dni! W dniach 12-13 grudnia odbył się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki – czas, kiedy wolontariusze znów zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc i nadzieję na zmianę tym, którym zabrakło szczęścia. Dzięki szlachetnym sercom darczyńców w tym roku, mimo pandemii, udało się pomóc 14 016 rodzinom!

Minął weekend cudów w czasie którego ponad 8 tys. wolontariuszy rozdało paczki potrzebującym. To jednak nie koniec pomocy. Już dziś wiadomo, że potrzebujących jest i będzie dużo więcej, bo wpływ pandemii odczuwają mocno też Ci najsłabsi. Ilu z nich uda się pomóc – to zależy  od każdego nas.  

-To co jest ważne, to fakt, że nie kończymy działania w Szlachetnej Paczce. Weekend Cudów to dla wielu nowy początek. Wciąż poszukujemy wolontariuszy, którzy są prawnikami, medykami, psychologami. Poszukujemy takich osób dlatego, że te rodziny, do których Paczka dotarła w Weekend Cudów potrzebują także innej pomocy – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatorka Szlachetnej Paczki.

Dlaczego Weekend Cudów? -Czasami kilka czy kilkadziesiąt pudełek, które lądują u rodziny, to jest czasem pierwszy prezent od wielu, wielu lat, który dostają, ale to jest też dla nich ogromne wsparcie emocjonalne– tłumaczy pani Joanna. Szlachetna Paczka już 20 raz połączyła Polaków dookoła idei mądrego pomagania. W tym roku po raz kolejny tysiące darczyńców i wolontariuszy przeznaczyło swój wolny czas na to, by poznać historię potrzebujących, których na co dzień nie ma w ich otoczeniu. Przygotowali pomoc z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, często korzystając z rozwiązań online. To co pozostało jednak niezmienne, to fakt, że mimo wyjątkowo trudnego czasu Szlachetna Paczka nadal zbliża i jest pretekstem do mądrego spotkania, rozmowy i refleksji – nie tyko twarzą w twarz.

Paczka to nie tylko pomoc materialna. Dzięki niej potrzebujący znów czują się zauważeni i ważni. Odzyskują nadzieję nie tylko dlatego, że otrzymali pomoc materialną, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś ich dostrzegł i w nich uwierzył. Nie są już pozostawieni sami z problemami, z którymi zmagali się dotąd w samotności i często z dala od wzroku i zainteresowania czy troski drugiego człowieka. Pomoc Szlachetnej Paczki nie kończy się jednak na Weekendzie Cudów. Wolontariusze wracają do potrzebujących rodzin i pozostają z nimi by wciąż im pomagać. Dla niektórych bowiem Szlachetna Paczka to za mało, by stanąć na nogi, dlatego Szlachetna Paczka rozwija tzw. paczki specjalistyczne: Paczkę Prawników oraz Paczkę Medyków. Organizatorzy programu prowadzą także „Dobre Słowa”, czyli telefon ze specjalistyczną pomocą psychologiczną dla seniorów, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia WIOSNA zaraz na początku pandemii.

Dzięki osobom, które wspierają program finansowo, Szlachetna Paczka może także docierać do nowych rejonów oraz rodzin i odkrywać biedę, do której nikt nie dotarł. Tylko w tym roku udało się utworzyć ponad 90 całkowicie nowych rejonów pomocy w najdalszych zakątkach kraju. Wciąż jednak są miejsca, do których Szlachetna Paczka jeszcze nie dotarła, a gdzie wsparcie jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

Wszelkie informacje o pomocy jaką niesie Szlachetna Paczka i o tym jak samodzielnie można pomóc wybranym rodzinom dostępne są na stronie organizatorów:

https://media.szlachetnapaczka.pl/120183-mimo-pandemii-szlachetne-paczki-trafily-do-ponad-14-tys-rodzin-za-nami-weekend-cudow-ale-to-nie-koniec-pomocy

Fot: Media

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.