W tym roku bez Wigilii. W zamian 1000 paczek z żywnością od Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Wiadomo już, że w tym roku tradycyjna Wigilia na rynku w Rzeszowie się nie odbędzie. Od lat taką właśnie Wigilię organizował Caritas Diecezji Rzeszowskiej pomagając wszystkim ubogim i bezdomnym z Rzeszowa i okolic. Pandemia i wprowadzony wraz z nią reżim sanitarny niestety pokrzyżował plany wolontariuszy, jednakże, jak podkreślają organizatorzy, mimo wszystko wciąż będą próbowali szukać nowych sposobów by pomagać.

Przedświąteczny czas zawsze był dla Caritas Diecezji Rzeszowskiej pracowity. Organizowano duże spotkania dla dzieci, kiedy to św. Mikołaj rozdawał setki prezentów. Z okazji Wigilii Bożego Narodzenia rzeszowska Caritas zapraszała setki osób ubogich i bezdomnych na tradycyjną wspólną wieczerzę.

W tym roku, z powodu Koronawirusa, wszelkie spotkania gromadzące w jednym miejscu wiele osób są niemożliwe- Mimo to Caritas aktywnie prowadzi akcje pomocy najuboższym-mówi ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Od początku Adwentu trwa także Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. -Były obawy, że w związku z mniejszą liczbą osób uczestniczących w Mszach świętych nasze świece nie spotkają się z zainteresowaniem. Szybko okazało się, że martwiliśmy się niepotrzebnie. Wierni od lat kupują nasze świece, aby zapalić je na wigilijnym stole. A składając pieniężną ofiarę, wspierają dzieci z najuboższych rodzin– podkreśla ks. dr Piotr Potyrała.

Coroczny zysk zgromadzony podczas Wigilii jest wsparciem dla wielu dzieci. Pomaga to najuboższym godnie przeżyć czas Bożego Narodzenia i poczuć choć odrobinę świątecznej magii. Zgromadzone fundusze to także inwestycja w późniejsze akcje pomocy Caritasu. To właśnie z tych funduszy Caritas organizuje wypoczynek wakacyjny dla dzieci, wspiera ich edukację, prowadzi świetlice.

1000 paczek od Caritas na Mikołaja

Jak co roku nie mogło zabraknąć podarków do samego Św. Mikołaja. Rzeszowska Caritas przekazała ponad 1000 paczek, które trafiły do dzieci z ubogich rodzin, do dzieci niepełnosprawnych, do dzieci z rodzin, które w czerwcu przeżyły dramat powodzi. Prezenty trafiły także do 120 seniorów, doświadczonych przez tegoroczną powódź.

Świąteczne wsparcie przewidziane jest także dla wszystkich tych, którzy uczestniczyliby w Wigilijnej wieczerzy na rzeszowskim rynku. Dla nich Caritas przygotowała paczki świąteczne zawierające najpotrzebniejsze produkty na Wigilijny stół. To m.in. wędlina, zupa, konserwa, ryba, kawa czy słodycze. W ten sposób organizacja pomaga najpotrzebniejszym materialnie ale także daje poczucie, że wciąż ktoś o nich pamięta.

Źródło: https://rzeszow.naszemiasto.pl/wigilii-dla-ubogich-w-rzeszowie-nie-bedzie-w-zamian-1000/ar/c1-8046289

Fot: Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.