Złota Setka Gmin Podkarpacia 2020. Cisna turystyczną gminą roku

Gmina Cisna została wybrana jako turystyczna gmina roku 2020. Choć zamieszkuje w niej zaledwie 1728 mieszkańców, jednocześnie istnieje 4250 miejsc noclegowych. To właśnie z tego powodu, jak i dlatego, że co roku powstają w niej coraz to nowe atrakcje turystyczne oraz istnieją kultowe już punkty gastronomiczne, to właśnie gmina Cisna zwyciężyła w kolejnym rankingu Złotej Setki Gmin Podkarpacia.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu w 2019 r. 18 mln Polaków wyjechało na urlop, tj. o 2 mln więcej niż 2018 roku. 48% osób wybrało wypoczynek za granicą, tj. o 8% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Polacy wybierają coraz częściej oferty w standardzie wyższym, co wiąże się z rosnącą zamożnością. Wyjeżdżamy głównie nad morze, nad jeziora lub w góry, szczególnie w okresie letnim.

Góry odwiedzane są też w innych porach roku. Chcą tam spędzać czas osoby uprawiające głównie turystykę aktywną. Ok. 40% turystów wybiera zwiedzanie miast, uczestnictwo w różnego rodzaju festiwalach oraz poznawanie lokalnych kultur. By jednak przyciągnąć jak najwięcej turystów, najlepszym rozwiązaniem zdaje się być połączenie atrakcji krajobrazowych z kulturowymi. Bardzo ważne są także liczne miejsca noclegowe dostosowane do potrzeb turystów. Miejscem spełniającym wszystkie te kryteria okazała się właśnie gmina Cisna w Bieszczadach.

Bieszczady, po Tatrach, uważane są przez turystów za najbardziej atrakcyjne góry w Polsce. Jednakże, nawet najbardziej atrakcyjne góry, to za mało. Gmina Cisna, choć zamieszkuje ją tylko 1728 mieszkańców, oferuje 4 250 miejsc noclegowych. W 2019 roku w obiektach tych sprzedano ok. 700 000 noclegów. To tu działają kultowe lokale gastronomiczne, jak „Chata Wędrowca” w Wetlinie, czy też „Siekierezada” w Cisnej, które są często celem samym w sobie wyjazdu w Bieszczady. Są tu liczne galerie, czy też pracownie pisania ikon.

To także miejsce, w którym żyło i wciąż żyje wielu uznawanych artystów, malarzy, poetów czy muzyków m.in Krzysztof Myszkowski, lider zespołu Stare Dobre Małżeństwo czy inny członek tego zespołu, Roman Ziobro. Gmina, ze względu na to jak i swój niepowtarzalny klimat, stała się także miejscem różnorodnych koncertów i festiwali takich jak np. Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”, Festiwal „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Bies Czad Blues”, czy też najnowszy rockowy „Zew się budzi”.

W Cisnej odbywa się ponadto kilka najbardziej znanych w Polsce imprez biegowych, m.in. : „Festiwal Biegu Rzeźnika”, „Hyundai Ultramaraton Bieszczadzki” i „Zimowy Maraton Bieszczadzki”. Jedną z największych atrakcji jest przejazd Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową w Majdanie, która przewiozła w ub. r. prawie 158 000 turystów.

W Bieszczadach powstają również wciąż nowe atrakcje turystyczne. Mowa tutaj np. o powstałej w zeszłym roku nowej ścieżce przyrodniczej ,,Jeleni Skok„, ,,Ciśniańskim Muzeum Historycznym” czy wieży widokowej na Przełęczy Przysłup.

Biorąc pod uwagę liczbę turystów większą z roku na rok i związane z tym wciąż nowe inwestycje jak parkingi, chodniki, nowe ścieżki rowerowe oraz nowe tereny pod kolejne inwestycje, bardzo ciężko jest sprostać wszystkiemu. W miejscowościach nakierowanych głównie na turystykę, władze miasta zawsze starają się jak najefektywniej realizować oczekiwania turystów. Gminie Cisna udaje się to bardzo dobrze.

Złota Dziesiątka. Kategoria: Turystyczna Gmina Roku

(kolejność alfabetyczna)

  1. Cisna
  2. Czarna
  3. Dębica – gm. wiejska
  4. Dębowiec
  5. Głogów Małopolski
  6. Komańcza
  7. Krosno
  8. Medyka
  9. Przemyśl
  10. Sanok

Więcej: https://nowiny24.pl/zlota-setka-gmin-podkarpacia-2020-turystyczna-gmina-roku-cisna-tu-co-roku-powstaja-nowe-atrakcje/ar/c7-15353629

Fot: Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.