Nowe miasto na mapie województwa podkarpackiego

Od 1 stycznia na mapie Polski pojawi się aż 10 nowych miejscowości ze statusem miasta. Większość z nich odzyska utracone niegdyś prawa m.in. po powstaniu styczniowym w wyniku carskich represji. Jednym z nich będzie leżące na Pogórzu Dynowskim Dubiecko.

Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po wręczeniu aktów nadania statusu miasta włodarzom 10 miejscowości.

W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i wojewodów. Nadanie statusu miasta było także poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć – mówił premier Morawiecki. – Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też – lepsze perspektywy dla mieszkańców – dodał premier Mateusz Morawiecki.

Od Nowego Roku Polska będzie miała 954 miasta – o 10 więcej niż do tej pory. Status miasta otrzymają: Kamieniec Ząbkowski (powiat ząbkowicki, woj. dolnośląskie), Goraj (powiat biłgorajski, woj. lubelskie), Kamionka (powiat lubartowski, woj. lubelskie), Sochocin (powiat płoński, północna cześć woj. mazowieckiego), Solec nad Wisłą (powiat lipski, woj. mazowieckie), Wiskitki (powiat żyrardowski, woj. mazowieckie), Wodzisław (powiat jędrzejowski,  woj. świętokrzyskie), Budzyń (powiat chodzieski, woj. wielkopolskie), Koźminek (powiat kaliski, woj. wielkopolskie), Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie).

Wniosek rady Gminy Dubiecko o nadanie statusu miasta, w kwietniu pozytywnie rozpatrzyła Ewa Leniart, podkarpacki wojewoda. Dubiecko ponownie odzyska prawa miejskie utracone w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych. Dubiecko był miastem w okresie 1407 r. – 1934 r. Zamieszkiwana przez ok. 900 mieszkańców miejscowość słynie z położonego nad Sanem Zespołu Zamkowo-Parkowego z zamkiem z XVI wieku, w którym urodził się w 1735 r. Ignacy Krasicki.

Źródło: premier.gov.pl

Fot: premier.gov.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.