W Rzeszowie bez Orszaku Trzech Króli

Tradycyjny Orszak Trzech Króli, w którym rokrocznie uczestniczyły tysiące mieszkańców Rzeszowa, w tym roku nie odbędzie się. Plany pokrzyżował Koronawirus. Zamiast jednego korowodu, Fundacja Orszak Trzech Króli proponuje kilka mniejszych tzw. Mini Orszaków.

Na uroczystość Objawienia Pańskiego, również nazywane świętem Trzech Króli, w wielu większych miastach rokrocznie organizowano przepiękne orszaki w których uczestniczyły setki tysięcy obywateli. 6 stycznia to także jedno z najpopularniejszych świąt dla chrześcijan. Poświęcone zostają wówczas woda, kadzidło i kreda. Woda symbolicznie służy pobłogosławieniu domu przez księdza a kredą na drzwiach domu zaznacza się skróty K+M+B + bieżący rok. Skróty te od lat interpretowane są dwojako: jako inicjały trzech mędrców przybyłych ze Wschodu Kacpra, Melchiora i Baltazara bądź jako słowa Christus manisionem benedicat ( Niech Chrystus mieszkanie błogosławi).

W poprzednich latach ulicami m.in. Rzeszowa, Przemyśla, Jarosławia, Tarnobrzega, Mielca, Łańcuta czy Jasła przeszły rozśpiewane Orszaki. Uczestniczący w nich ludzie wspólnie celebrowali święto poprzez barwne stroje, pieśni czy rekwizyty. Tradycyjnie również na Orszaku nie zabrakło papierowych koron na głowach wiernych czy zwierząt na których wędrowali Mędrcy. W wydarzeniu uczestniczyli także księża z rzeszowskich parafii i nie tylko.

Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, Piotr Giertych, poinformował, że w 2021 roku, zamiast tradycyjnego, dużego Orszaku, organizowane będzie kilka mniejszych – Mini Orszak to wspólne kolędowanie, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Może się odbywać w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących, czyli w małych grupach z odpowiednim odstępem i innymi zabezpieczeniami. Mini Orszaki otrzymają od fundacji korony, śpiewniki, nalepki i gazetki, itp. Mini Orszaków może być więcej niż jeden w danej miejscowości. Zależy nam na tym, aby nie tworzyć jednego dużego wydarzenia, lecz wiele małych– tłumaczy Piotr Giertych na stronie Nowiny24.pl.

Ze względu na panujące ograniczenia nie będzie możliwości zgromadzenia w centrum miasta dużej liczby osób. Obowiązujące obostrzenia nakazują zachowanie 1,5 m odległości między uczestnikami, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa oraz odstępy pomiędzy grupami nie mniejsze niż 100m. Dodatkowo, jak przypomina rzeszowska policja, zgodnie z przepisami w zgromadzeniach nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Rozwiązać mają to właśnie tzw. Mini Orszaki, które pozwolą podzielić wiernych na mniejsze grupy.

By ułatwić uczestnictwo w Orszaku, na profilu Fundacji Orszak Trzech Króli na Facebooku odbędzie się transmisja na żywo. Podczas niej organizatorzy pokażą m.in. kulisy przygotowań do Orszaku, który tradycyjnie odbywałby się na Placu Zamkowym w Warszawie. Transmisja dostępna będzie w serwisie YouTube oraz na oficjalnej stronie Fundacji Orszak Trzech Króli od godz. 12.00.

http://orszak.org/

Fot: Diecezja.rzeszow.pl/ Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2020 ( fot. T. Nowak)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.