Od 7 stycznia 2021 roku w Polsce nie będą mogły lądować samoloty z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od czwartku 7 stycznia do środy 13 stycznia obowiązywać będzie zakaz lądowania w Polsce samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Decyzję taką podjęto w związku z wciąż pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na Wyspach Brytyjskich.

Wciąż pogarszająca się sytuacja w Wielkiej Brytanii zmusiła tamtejszy rząd do podjęcia drastycznych rozwiązań. Zgodnie z najnowszymi postanowieniami, od 4 stycznia Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii zostało niemal całkowicie odcięte od reszty świata. Wprowadzone zostały ostre obostrzenia zgodnie z którymi mieszkańcy muszą zostać w domu a dzieci zrezygnować ze szkół. Brytyjczyków zobowiązuje do tego prawny zakaz- odnosi się on do wszystkich sytuacji za wyjątkiem ważnych celów służbowych, robienia niezbędnych zakupów, ćwiczeń czy szukania pomocy medycznej.

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na świecie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało o możliwie jak największe ograniczenie podróży lotniczych. Wprowadzony zakaz ma na celu ograniczyć podróże, które nie są konieczne. Zakaz nie będzie miał jednak zastosowania do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 roku o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Lockdown trwa

Premier Boris Johnson, w swoim wystąpieniu z dnia 6 stycznia zapowiedział kolejny już lockdown w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem najbliższe tygodnie okażą się decydujące a zarazem najtrudniejsze dla Brytyjczyków. Podkreślał, że wierzy iż Brytyjczycy wkraczają już w ,,ostatnią fazę walki” – Chcę powiedzieć wszystkim w całej Wielkiej Brytanii, że wiem, jakie to trudne, wiem, jak bardzo jesteście sfrustrowani, wiem, że mieliście więcej niż dość rządowych wskazówek dotyczących pokonania tego wirusa. Ale teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy działać razem– pisał premier na swoim profilu na Tweeterze.

Boris Johnson wyrażał także nadzieję na to, że dzięki kolejnym ograniczeniom uda się zaszczepić wszystkich pacjentów z pierwszych czterech priorytetowych grup- Jeśli liczba zgonów zacznie spadać i jeśli wszyscy odegrają swoją rolę przestrzegając zasad, to mam nadzieję, że będziemy mogli stopniowo wychodzić z zamknięcia, ponownie otwierać szkoły po przerwie międzysemestralnej w połowie lutego i zacząć ostrożnie obniżać poziom restrykcji w regionach– podkreślił premier.

http://gov.pl

Fot: Media

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.