Stacje narciarskie apelują do rządu o otwarcie stoków

Każdy dzień zamknięcia stoków narciarskich to ok. 5 mln zł strat dziennie dla całej branży – informuje Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (SPSNiT). Organizacja apeluje do rządu o pozwolenie na działalność wyciągów przynajmniej od 1 lutego.

„Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty finansowe, dotyczące konieczność ochrony działalności gospodarczych oraz miejsc pracy, a także kluczowy wpływ sportu, ruchu i aktywności na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczeństwa, członkowie PSNiT oraz wszyscy przedstawiciele ośrodków narciarskich funkcjonujących w Polsce gorąco apelują o otwarcie stoków narciarskich nie później niż 1 lutego 2021 roku w zgodzie ze ścisłymi zasadami sanitarnymi” – napisano w oświadczeniu, które zostało opublikowane w sobotę przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Stowarzyszenie wystosowało apel do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Zdaniem Stowarzyszenia, szacunki przedsiębiorców i analizy, które są prowadzone na bieżąco wskazują, że ponowny start sezonu narciarskiego od 1 lutego pozwoli uniknąć wielu upadłości. Umożliwi także uniknięcie likwidacji znaczącej liczby miejsc pracy, mimo że szczyt sezonu narciarskiego już minął.

„Każdy kolejny dzień zwłoki przyniesie zwolnienia i bankructwa, których po tym terminie nie będzie można już uniknąć” – zaznaczono.

Wyciągi narciarskie zostały zamknięte 27 grudnia ub.r. z powodu obostrzeń sanitarnych. Wcześniejsze zapowiedzi rządu sugerowały, że stacje narciarskie ruszą ponownie od 18 stycznia. Wspomniane obostrzenia zostały jednak przedłużone do końca stycznia.

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne zrzesza 90 stacji tego typu.

Przypomnijmy, że nowe badanie oceniające reakcje na COVID-19 na całym świecie wykazało, że zamknięcia gospodarek (tzw. lockdowny) stosowane na początku pandemii nie przyniosły znacznie większych korzyści w spowolnieniu rozprzestrzeniania się choroby niż dobrowolne środki, takie jak utrzymywanie dystansu społecznego lub ograniczenie podróży.

Wielu przedsiębiorców z Podhala, zrzeszonych w inicjatywie Góralskie Veto, m.in. kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, planuje po 17 stycznia otworzyć swoje działalności, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia.

Więcej na: https://kresy.pl/wydarzenia/stacje-narciarskie-apeluja-do-rzadu-o-otwarcie-stokow-kazdy-dzien-zamkniecia-to-ok-5-mln-zl-strat/

Fot. Archiwum

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.