Zbliża się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jak wiadomo z oficjalnej strony fundacji, tegoroczny finał został przesunięty i odbędzie się on 31 stycznia 2021 roku. Od kilku tygodni, w wielu miejscach pojawiły się ikoniczne puszki do których można wrzucać datki na rzecz WOŚP. Także bardzo wiele firm i organizacji wsparło tegoroczną zbiórkę, której hasło przewodnie to ,,Finał z głową”. Zebrane pieniądze kolejny raz zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt- tym razem przeznaczony do otolaryngologii, laryngologii i diagnostyki głowy.

Ze względu na specyficzną formę 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, padła decyzja by termin został przesunięty. Kraj końcem października obiegła także wiadomość o zakażeniu Jerzego Owsiaka i jego żony wirusem SARS-CoV-2. Jak się jednak okazało, lider WOŚP nie przechodził choroby ciężko i nawet w trakcie jej trwania wciąż apelował, że gdy tylko wydobrzeje, dalej będzie dział na rzecz Fundacji. Tak też się stało i tak, w tym roku już 29 raz będzie można wspomóc znaną w całej Polce i na świecie akcję.

Po 13 latach od ostatniego ,,Finału z głową” postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała pieniądze na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe- pisała na stronie Fundacji Lidia Owsiak, dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

Jak zostało zaznaczone na stronie fundacji, w tym roku zebrane pieniądze mają trafić właśnie na zakup specjalistycznego sprzętu do zabiegów laryngologicznych a także na zakup innych, specjalistycznych sprzętów tj:

 • endoskopy giętkie
 • zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych
 • egzoskopy
 • lasery diodowe  
 • nawigacje optyczne otolaryngologiczne  
 • koblatory do operacji migdałków  
 • aparaty USG i RTG  
 • kardiomonitory
 • lampy czołowe
 • lampy operacyjne  
 • polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego

-Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów. – wypowiada się na stronie WOŚP Tomasz Grochowski, Centrum Zdrowia Dziecka .

W 29 Finale udział weźmie 1362 sztaby z całej Polski i ze świata. Wydarzenie skupiać będzie się w Warszawie skąd też będzie prowadzona transmisja na żywo. Dzięki temu na bieżąco będzie można śledzić efekty zbiórki na zakup nowoczesnych urządzeń medycznych.

Nasze studio zorganizujemy tak jak zrobiła to Telewizja Polska organizując zabawę sylwestrową (i bez wynajętych statystów!). Na pewno zrobimy to też z jeszcze lepszym zabezpieczeniem medycznym, bo mamy ogromne doświadczenie tworzenia od 20 lat szpitala polowego na naszym festiwalu Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) i szkolenia od ponad 20 lat w udzielaniu pierwszej pomocy Pokojowy Patrol!– zaznaczał na stronie wydarzenia Jurek Owsiak.- Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, prowadzić będziemy transmisję telewizyjną zaczniemy w sobotę 30 stycznia o 21, poprowadzimy ją zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami i zakończymy w niedzielę przed północą. Działamy tak, aby nie organizować noclegów dla artystów. Tradycyjnie koncert zakończy występ warszawskich artystów z zespołu Voo Voo!- dodał.

Fot: WOŚP/Marcin Michon

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ze względu na brak płatności przez zlecającego za wykonanie witryny internetowej, publikacja treści przez autorów została zablokowana.